40 věcí, které (možná) nevíte o Ringo Starrovi

Legendární bubeník legendárních Beatles právě dnes slaví osmdesáté narozeniny. V karanténě doma v Los Angeles. Pojďte si připomenout čtyřicet více či méně známých faktů o slavném muzikantovi. Protože Ringo pořád vypadá na čtyřicet.

Ringo Starr v 60. letech Foto: archiv

Richard Starkey
Asi netřeba vysvětlovat, že Ringo Starr je pseudonym. Jako Richard Starkey se narodil 7. července 1940 v Madryn Street 9 v Liverpoolu nedaleko řeky Mersey.

V dětství těžce marodil
A to tak těžce, že v šesti letech se kvůli zánětu slepého střeva v nemocnici dostal na několik dní do komatu a lékaři byli přesvědčení, že zemře. Kurýroval se rok, který strávil od rodiny ve špitále.

Nikdy neměl pizzu
Trpí alergiemi na cibuli, česnek a koření. Nikdy tedy neochutnal curry, ale ani pizzu. Navzdory tomu, že účinkoval v reklamě na Pizza Hut.

K bicím se dostal v nemocnici
Ve třinácti se do nemocnice dostal znovu kvůli tuberkulóze. Dva roky strávil v sanatoriu. Aby si zachoval motoriku, začal bubnovat do nábytku.

Začínal se skifflem
První kapelu Eddie Clayton & the Clayton Squares spoluzakládal v roce 1957, tedy rok poté, co dal Lennon dohromady The Quarrymen. Žánr hrály obě party stejný – skiffle.

Nepodává si ruce
Asi nepřekvapí, že Ringo si po nemocničních pobytech vypěstoval germofobii, chorobný strach ze špíny. Myslete na to, kdybyste se potkali, a nepodávejte mu ruku.

V 70. letech propadl alkoholu
Po rozpadu Beatles měl Ringo silnější i slabší období. Pomáhal si drogami a alkoholem, jimž propadl. „Byly to ztracené roky, žil jsem v zatemění,“ přiznal.

Oholil si obočí
V roce 1976 to došlo tak daleko, že když neuspěl s albem Rotogravure, v depresi si oholil hlavu… i obočí. „Utápěl jsem se v alkoholu a byl to ten okamžik, kdy si buď oholíte vlasy, nebo podřežete zápěstí. A já byl zbabělec,“ komentoval to později.

První Beatle s plnovousem
A naopak. Beatles se v několika letech z vymydlených hochů proměnili v zarostlé hipísáky. Ringo však nosil plnovous jako první, ještě než do kapely nastoupil. V nové partě však musel svou chloubu samozřejmě shodit.

Způsobil nepokoje mezi fanoušky
Když v roce 1962 nahradil v kapele Peta Besta, fanoušci se bouřili. Děvčata odmítala dál navštěvovat klub Cavern a k vidění byly nápisy jako „Pete Foreverer, Ringo Never!“ nebo „Pete is Best!“ Na prvním koncertu spoluhráči Ringa hájili. George Harrison se například jednomu křiklounovi sarkasticky posmíval a odnesl si tedy té noci domů monokl.

Nejstarší i nejmladší
Jasně, že Harrison narozený v roce 1943 byl nejmladším členem Beatles. Ringo byl však nejmladší „služebně“. Zároveň se narodil tři měsíce před Johnem Lennonem, což z něj dělalo Beatla nejstaršího. Nic to samozřejmě nezměnilo na tom, že Lennon byl alespoň v prvních letech kapely jasným lídrem.

Změnu kapely mnozí nechápali
„Proč odchází z úspěšných Hurricanes?“ ptali se fanoušci i kamarádi. Kapela Roryho Storma platila v Liverpoolu za populární. Nikdo netušil, kam to dotáhnout Beatles…  

Jeho první píseň vznikala roky
První Ringova píseň, kterou Beatles nahráli, se jmenuje Don’t Pass Me By a vyšla v roce 1968 na Bílém albu. Kapele ji však nadhodil už v roce 1962. Tehdy neúspěšně. 

První sólo hit měl dřív než Lennon
Nazdory tomu jeho první sólový singl Photograph (byť napsaný spolu s Harrisonem) dosáhl na vrchol žebříčku Billboardu dřív, než se to povedlo Lennonovi. 

Jenom dvě písně pro Beatles?
I když Ringo sám napsal v dobách Beatles jen Don’t Pass Me By a Octopus’s Garden, je spolupodepsaný ještě pod skladbou What Goes On, kterou i nazpíval, a písní Flying, jedinou oficiálně vydanou instrumentálkou během kariéry Beatles.

Levák
Stejně jako Paul McCartney, i Ringo je levák. Částečně přeučený. Poznají to však jen znalci, protože hraje na pravorukou bicí soupravu a slyšet je to hlavně na netypických přechodech.

Nesnáší bubenická sóla
Jediné sólo, ke kterému se ostatními spoluhráči nechal přemluvit, je tedy v písní The End.

Kamarád Keitha Moona
Keith Moon byl v roce 1966 nespokojený v The Who a sondoval, jestli by ho Beatles nevzali mezi sebe. Dozvěděl se však, že místo bubeníka je obsazené. I tak zůstali s Ringem blízcí přátelé. Moon dokonce koupil Ringovu synovi Zakovi jeho první bicí.

Zak Starkey a Keith Moon

Ringo anarchista
Beatles se nevyznačovali zrovna láskou k establishmentu, Ringo však zašel asi nejdál. „Autobusy, vlaky, nic z toho nefunguje. Všechno, čeho se dotkne vláda, se promění v hovna, ne ve zlato,“ citoval jej v roce 1967 životopisec kapely Hunter Davies.

Lennon ho nepomlouval
Známý je i „Lennonův komentář“, že Ringo není nejlepší bubeník na světě, když není ani nejlepší v Beatles. Jenže je to fake news. Lennon to nikdy neřekl, hláška zazněla v rámci komediálního skeče na BBC v roce 1981 hlasem Philipa Popea. Autorem je Geoffrey Perkins.

Nejlepší výkon – Rain
Za bubenický výkon, na který je opravdu hrdý, opakovaně označil singl Beatles Rain z roku 1966. 

Operace mandlí
Kromě nemocí z dětství jej zdravotní problémy vyřadily ještě jednou. V roce 1964 mu museli operovat mandle a na koncerty v severských zemích a Austrálii s kapelou vyrazil náhradník Jimmie Nicol.

Odchod z kapely
Sám Ringo potom ještě (dočasně) prásknul dveřmi v roce 1968, když nemohl snést napětí v kapele. Proto třeba v písni Back in the USSR hraje na bicí McCartney.

Samvěd Křepelka
Beatles měli v polovině 60. let v plánu zfilmovat Pána prstenů, režii chtěli svěřit Stanleymu Kubrickovi. Ringo by si v tom případě zahrál hobita Samvěda Křepelku.

Nejmenší Beatle
Ringo Starr měří 168 cm, což z něj dělalo nejmenšího člena kapely.

Dvakrát ženatý
Poprvé se oženil s Maureen Coxovou v roce 1965. Rozvedli se roku 1975. Herečku Barbarou Bachovou, mimochodem bývalou bond girl, si vzal v roce 1981.

Ringo Starr s Barbarou Bachovou v roce 2015 Foto: Shutterstock

Třikrát otcem
Ringo má tři potomky – syny Jasona a Zaka (který v The Who nahradil zesnulého Keitha Moona) a dceru Lee. S Bachovou vyženil další dvě děti.

Maureen měla románek s Harrisonem
Navzdory tomu, že na Ringově rozvodu měly zásluhu hlavně jeho četné nevěry, ani jeho první manželka nebyla svatá. Pattie Harrisonová ji přistihla jednou zamknutou s Georgem v ložnici. Maureen patřila leta do úzkého kruhu Beatles a Lennon celou aféru sarkasticky označil za incest.

Nejbohatší bubeník na světě
Jeho majetek činí zhruba 350 milionů dolarů.

Hraje i na kytaru a klavír
Kromě bicích a perkusí Ringo Starr ovládá i kytaru a klavír, byť na výrazně nižší úrovni. 

Hlas Mašinky Tomáše
Ringo byl vypravěčem prvních sérií populárního animovaného seriálu z roku 1984. Střihl si v něm i roli výpravčího.

Sólově byl do Rokenrolové síně slávy uvedený až v roce 2015
Beatles jako celku se té pocty dostalo v roce 1988, Ringo sám se dočkal až v roce 2015 jako poslední ze spoluhráčů. Beatles jsou tak jediná kapela, která má v síni slávy všechny členy také sólově.

Přispěl několika názvy
Píseň Tomorrow Never Knows z alba Revolver se mohla jmenovat The Void a film A Hard Day’s Night prostě (a nudně) Beatlemania. Nebýt Ringa a jeho zálibě ve slovních hříčkách.

Sir Ringo
Spolu s celou kapelou dostal Řád Britského impéria v roce 1965 a v roce 2018 byl princem Williamem pasovaný na rytíře.

Jedna píseň na (skoro) každé desce
Beatles drželi tradici, že Ringo musí zpívat jednu píseň na každém albu. Chopil se tak skladeb jako Boys, I Wanna Be Your Man, Yellow Submarine nebo With a Little Help from My Friends. Výjimku nakonec tvořily jen dva soundtracky (A Hard Day’s Night a Magical Mystery Tour) a také deska Let It Be. 

Spojil Beatles po rozchodu
Na desku Ringo z roku 1973 napsali všichni tři Starrovi bývalí spoluhráči po jedné písni. Ve skladbě I’m the Greatest dokonce Lennon, Starr a Harrison i hrají.  Je to tak nejblíž spolupráci všech Beatles, k níž po rozpadu kapely došlo. 

První, který přišel utěšit Yoko
Po vraždě Johna Lennona okamžitě nasedl na letadlo do New Yorku, aby pomohl Yoko a Seanovi překonat náhlou ztrátu manžela a otce.

Hollywoodský upír
The Hollywood Vampires nejsou jen kapela, kterou Alice Cooper založil k uctění zesnulých kamarádů, ale jmenoval se tak i chlastací klub, který měl s kumpány z mokré čtvrti v 70. letech. Členy byli Lennon, Starr, Moon či Harry Nilsson. „Nebyli jsme muzikanti, kteří chlastali a fetovali, ale feťáci, kteří trochu fušovali do muziky,“ popisoval to později Ringo.

Ringův buben je v muzeu
V roce 1964 dostal zlatý virbl od firmy Ludwig jako poděkování za to, že hraje na jejich bicí. Ringo buben zapůjčil do newyorského muzea The Met.

Postcards from the Boys
V roce 2004 vydal Starr netypickou knihu. Obsahuje reprodukce pohlednic, které mu poslali ostatní Beatles od poloviny 60. do 90. let. Výtěžek limitované edice 2 500 podepsaných výtisků šel na charitu.