Ať jsi zdravá, hlavně nebuď kráva! Nahlédněte pod pokličku alba Dopisy

Zpěvačka Lenka Nová se pustila do ambiciózního projektu. Tři roky sbírala od svých fanoušků jejich osobní psaní, odeslaná, i ze šuplíku. Na jejich základě vzniklo album Dopisy. Podívejte se na originály některých z nich.

Navzdory mimořádným opatřením v Česku Lenka Nová dodržela datum vydání nové desky na 21. března, tedy v první jarní den. Je to příhodné, protože jaro a city opětované i dušené jsou námětem i některých písní, které se inspirovaly reálnými dopisy skutečných lidí.

Dopisů se sešla řada, nakonec posloužily spíše jako inspirace, než přímo náměty. Důvod je nasnadě – témata se v osobních listech dost často opakovala. Společně se zkušenými textaři Tomášem Belkem, Lukášem Pavláskem, Vladem Krauszem a Petrem Linhartem tedy Nová materiál přetavovala do podoby písňových textů. Většinu z nich zhudebnila s kytaristou Josefem Štěpánkem, který album produkoval spolu s Petrem Maláskem a Michalem Pekárkem.

A protože zde se pohled do zákulisí přímo nabízí, uvolnila zpěvačka pro Planetu Hudba několik originálních dopisů. Například Radka poslala jednak fiktivní dopis své jedenáctileté dcery Karlu IV., a potom taky vlastní list. „Psala jsem ho své kamarádce k padesátým narozeninám. Známe se celý život, už od školky,“ uvozuje dvě stránky hustě popsané nevázaným přáním a zakončené slovy „ať jsi šťastná, zdravá, hlavně nebuď kráva“.

Došlo však i na vážnější tóny. Třeba Nikola se svěřila s dopisy, které si se svým přítelem posílala, když byl ve vězení. Záplavu obálek si můžete prohlédnout na úvodní fotce.

Kromě elektronické verze alba budou k dispozici také fyzická CD a na nich bonus v podobě čtyř dopisů načtených Petrou Hřebíčkovou, Vojtou Kotkem, Martinem Hofmannem a Marthou Issovou. Ta se ujala právě Radčina přání kamarádce k jubileu a jako ukázku si jej můžete pustit zde:

Koncertní podobu Dopisů si pak budou moct fanoušci vychutnat na turné, které odstartuje na podzim. V prodeji jsou již vstupenky na koncerty 12. listopadu v pražském Foru Karlín, 18. listopadu v Sono centru v Brně a 25. listopadu v Měšťanská Besedě v Plzni. Hosty koncertů budou Ondřej Ruml a Eve Quartet.