Soundtrack k západu slunce aneb když hudba je jen třešinkou na dortu

Zpěvačka Bára Zmeková v sobotu vystoupila na střeše Lucerny, kde odehrála takzvaný „sun set“. Při západu slunce zaznělo několik jejích krásně melancholických písní, které pohladily po duši i třeba proto, že zázrakem v deštivý den na okamžik přestalo pršet.

Skladatelka, klavíristka a zpěvačka Bára Zmeková se sama bála, zda déšť dovolí, aby na střeše zahrála. Nakonec ji i návštěvníkům počasí přálo a západ slunce byl takový, jak se sluší a patří. Přesto ze sebe už žlutou pláštěnku nesundala a společně se skleničkou bílého vína usedla za klavír.

Kromě její snad nejznámější skladby Svatojánská zahrála i zbrusu novou píseň, kterou do té doby fanoušci neslyšeli. „Lidé si sem přišli užít výhled a moje hudba je už jen takovou třešinkou na dortu,“ říká.

Návštěvníků bylo na střeše tak akorát a zpěvačka byla na dohled všem, netvořily se ani výrazné fronty na baru. „Fanoušků mám čím dál tím více, je to kontinuální proces,“ míní Zmeková a dodává, že její posluchačská skupina bude vždy menší než u mainstreamových žánrů. „Moji diváci jsou upřímní a mnohdy až takové podpůrné duše.“

Jakmile slunce zapadlo, tedy asi po čtyřech písničkách, přestala Zmeková zpívat a hrát, což bylo v plánu a nikoho z návštěvníků to nepřekvapilo. Jak sama zpěvačka doufá, podobných vystoupení bude přibývat. „Na léto jsme měli domluvenou spoustu koncertů, kvůli pandemii koronaviru z nich nezbylo nic. Věřím však, že z toho nějak vybruslíme,“ říká. Nyní se zaměří převážně na menší koncerty. „Například 23. června připravujeme Svatojánský koncert, který sice měl být obrovský počtem lidí, ale uděláme si ho velký aspoň jinak,“ doplňuje.

Písničkářka Zmeková je také nominovaná jako objev roku a sólová interpretka v cenách Anděl. „Jsem zvědavá, jak to dopadne,“ přiznává. Koncem června se dozví, kdo Anděla získá. „Mám v nominovaných i dobré kamarády, takže se těším, i kdybych nevyhrála,“ dodává.