Barcelona není Praha. Testovací koncert naráží na zdejší předpisy

O víkendu se v Barceloně konal koncert pro pět tisíc lidí. Jako experiment jej schválily španělské úřady a ukazuje možnou podobu budoucích kulturních akcí. Čeští promotéři však východisko z pandemie zatím nenalézají.

Barcelonský Palau Sant Jordi standardně dokáže na koncerty pojmout až dvacet tisíc návštěvníků. Foto: Shutterstock

Účastníci sobotního koncertu museli před vstupem do barcelonské arény Palau Sant Jordi podstoupit antigenní test na covid-19 a mít po celou dobu nasazený respirátor. Jiná opatření – dřív se u podobných akcí vždy uvažovalo třeba o povinných rozestupech – však fanoušky hudební skupiny Love of Lesbian neomezovala. Zkušební akce nabízí inspiraci pro organizátory kulturních vystoupení i v jiných zemích, v Česku však možná cesta k záchraně hudebního průmyslu není tak snadná.

Malý koncert se nevyplatí

Problém u nás představuje zejména systém protiepidemických opatření, kterým se pořadatelé musí řídit. „V případě rozvolňování se hovoří o účasti buď očkovaných nebo otestovaných lidí a o pobytu v respirátoru, zároveň však zůstává určité omezení kapacity místa,“ uvádí Jaromír Telenský z Lucerna Music Baru.

Provozovatelé malých prostorů mnohdy řeší, zda by pro ně bylo ekonomicky výhodné akci s omezenou návštěvností vůbec uspořádat. „Koncerty nejen v Barceloně, ale například i v Berlíně či Amsterdamu jsou zkušebními testy, my u nás však musíme postupovat podle aktuálních opatření,“ pokračuje Telenský. Podle něj se nevyplatí pořádat událost pro padesát lidí, protože kvůli dodržování povinných rozestupů by více diváků do „malé“ Lucerny přijít nemohlo. Případné povinné testování však nevidí jako překážku. „Jakmile budou opatření dávat smysl, jsme připravení návštěvníky testovat a vyžadovat respirátory,“ dodává Telenský.

Dlužno dodat, že plná kapacita Palau Sant Jordi je dvacet tisíc návštěvníků, koncert pro pět tisíc lidí tedy pořád představoval zásadní omezení. Ale už je to publikum, které je ekonomicky zajímavé. Což stovka lidí v klubu pro tisíc prostě není.

Státní správa není připravená

 „Nemyslím si, že jsme jako pořadatelé v aktivní debatě se státem. Při rozvolňování budou určité limity pochopitelné, ale pokud se by se někomu dařilo diváky testovat, měl by mít možnost zvednout kapacitu návštěvníků,“ popisuje nevstřícnost tuzemských hygieniků i David Gaydečka, ředitel hudebního festivalu Metronome. Stejně jako v loňském roce se letos velká přehlídka konat nebude, ale v září ji nahradí akce s názvem Půlmetronome. „Již vloni jsme uspořádali menší verzi festivalu (jak to na akci vypadalo, čtěte ve článku Praha Září vrcholila velkolepě. Prostě se o to postarala Lucie) a různé bezpečnostní postupy zkoušíme i při organizaci kulturních událostí v Národním divadle. Jsme nachystaní situaci řešit, ale dle mého není připravená státní správa,“ říká Gaydečka.

V Barceloně se jednalo již o druhý koncert, který testoval šíření nemoci covid-19. Pořadatelé se snaží dokázat, že bude možné velká vystoupení uspořádat a dopřát divákům kulturní požitek ještě dříve, než bude populace chráněná vakcínou. U nás si však na zaplněné koncertní sály budeme muset pravděpodobně ještě chvíli počkat.