Beatles hlásí Get Back. A co dál?

Zástupci kapely a Studia Disney potvrdili americkou premiéru nového dokumentu The Beatles: Get Back na 4. září. Snímek režiséra Petera Jacksona přinese exkluzivní vhled do nahrávání posledního vydaného alba kapely.

Fotografie z londýnského sídla EMI se odkazuje na obal první desky Please Please Me a Beatles ji zamýšleli na obálku desky Get Back. Foto: Apple Corps

Ve skutečnosti šlo o předposlední tvůrčí vzepětí Beatles, protože deska Abbey Road vznikla ještě později. A nový film představuje také jedinečnou možnost nahlédnout kapele pod pokličku. 

Kapela se totiž začátkem roku 1969 musela vypořádat se závazkem u firmy United Artists, podle nějž měla poskytnout ještě jeden celovečerní film. K nahrávání projektu Get Back, z nějž se později stalo album Let It Be, tedy přizvali režiséra Michaela Lindsayho-Hogga a své snažení v několika studiích i poslední koncertní počin na střeše budovy v Savile Row nechali zaznamenat filmovými kamerami. 

Beatles během nahrávání alba Let It Be Foto: Linda McCartney

Jak album, tak film se na veřejnost dostaly až týdny po ohlášeném a několik měsíců po reálném rozpadu skupiny, a tak byly záběry vnímané jako labutí píseň. Lindsay-Hogg navíc z pětapadesáti hodin záběrů vybral a zvýraznil několik krizových okamžiků, a podpořil tím dojem rozhádané čtveřice. 

Hrubého materiálu se nyní ujal Peter Jackson, režisér velkolepého Pána prstenů, především však muž, který v dokumentárním snímku They Shall Not Grow Old vdechl nový život filmovým záběrům z první světové války. 

A třeba Ringo Starr tvrdí, že nově sestříhaný materiál předvede nahrávání kapely v jiném světle. „Na film se opravdu těším. Na těch záběrech jsou hodiny a hodiny toho, jak se prostě jen smějeme a hrajeme muziku, vůbec to nepůsobí jako ta původní verze,“ říká Starr. „Byla kolem toho spousta zábavy a myslím, že Peter to divákům ukáže.“

Hudbu do filmu míchají Giles Martin a Sam Okell ve studiu Abbey Road, a ač to ještě nebylo ohlášené, dá se předpokládat, že se letos dočkáme také alba Let It Be v nových mixech. Tedy podobného vydání, jakého se loni dostalo desce Abbey Road a v minulosti dalším dvěma nahrávkám. 

Vyvstává tedy otázka, co bude dál. 

S novými vydáními v péči syna původního producenta George Martina začali Beatles v roce 2017 k padesátému výročí desky Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. 

Dávalo to smysl, protože „Seržant“ byl nejen v historii kapely přelomovým počinem. S vědomím, že už nebudou muset svou hudbu provozovat na mizerně ozvučených koncertech, se Beatles ve studiu v tom nejlepším slova smyslu utrhli ze řetězu. Sgt. Pepper působil před půl stoletím jako zjevení a je dodnes považovaný za jednu z nejzásadnějších nahrávek všech dob. 

O rok později následovalo Bílé dvojalbum, potom Abbey Road, obě opět doplněné o alternativní či pracovní verze jednotlivých skladeb, výpravné knihy, nové vinyly a podobně.

Letos se tedy pozdní diskografie Beatles v novém hávu pravděpodobně uzavře a fanoušci se mohou těšit na rok 2023, kdy uplyne už šedesát let od vydání debutové desky Please Please Me. 

Jenže. Dočkáme se nějaké remixované verze?

Nahrávky z raných šedesátých let samozřejmě trpí dobovýmy studiovými možnostmi. První i druhé album byly nahrané na dvoustopém magnetofonu jen s minimálními možnostmi dotáček.

Pro zvukaře, kteří by si chtěli s pásky dnes hrát, to představuje problém. Ačkoliv jsou už zmínky o počítačových algoritmech, které dokáží na základě poslechu dostatečného množství srovnávacího materiálu izolovat konkrétní frekvence nahrávky. To znamená, že bychom se mohli „dostat“ třeba k samotnému kytarovému sólu v písni I Saw Her Standing There, navzdory tomu, že jej George Harrison nenahrával do samostatné stopy, ale znělo dohromady s celou kapelou.

Takže kdo ví, na co se můžeme těšit. Kdyby to s dřevními nahrávkami nevyšlo, ještě pořád tu jsou první sólové počiny členů Beatles jako Harrisonovo trojalbum All Things Must Pass (1970), desky McCartney (1970) a Ram (1971), John Lennon/Plastic Ono Band (1970) a Imagine (1971) nebo Starrovo album Sentimental Journey (1970).

Vyhlídky pro fanoušky Beatles jsou stále růžové.