Bude Langerová jako Adele? Jak se česká tvorba líbí ve světě

O české hudbě se v zahraničí dobře ví už několik století. Čerstvě bodují v cizině nahrávky Dvě slunce Anety Langerové a Motyle dua Tara Fuki. A věděli jste, že v orchestru NATO je Čech?

Aneta Langerová Foto: Herbert Slavík

Nejsou to jen Antonín Dvořák, Jan Hammer, Ivan Král, Karel Gott nebo Markéta Irglová. Za hranicemi se se svou tvorbou prosazují v poslední době i další čeští hudebníci.

Loni na jaře byl například pianista Ivo Kahánek oceněn spolu s dirigentem Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky za CD klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v anketě britského časopisu BBC Music Magazine. „Stejně jako třeba Anděly jsme si ani cenu BBC nemohli zásahem vyšší moc přebrat veřejně. Ale vzniklo krásné video nebo článek v BBC magazínu,“ vzpomínal Kahánek na ocenění v našem podcastu Mixtape.

Nevšední pocty se dostalo také nadrotmistrovi Michalovi Damborskému, který se stal prvním českým hudebníkem v orchestru vrchního velitelství NATO v Evropě. Trumpetista z Břeclavska tak zapadl do jazzového bigbandu v belgickém Monsu.

Čeští hudebníci zabodovali ke konci roku také na světové soutěži akordeonistů Trophée Mondial, která probíhala on-line. Ze čtrnácti tuzemských zástupců byli hned tři na stupních vítězů ve svých kategoriích. Mezi akordeonisty do 14 let vyhrála Lucie Pudilová z Hlinska.

Tara Fuki druzí v Evropě

V Česku velmi dobře hodnocené a na mnohé ceny nominované album Dvě slunce Anety Langerové se před několika dny ocitlo mezi pětadvacítkou desek, jež mohou získat cenu Evropské nezávislé album roku. O vítězi se rozhodne během února.

Dvě slunce nominovala česká asociace nezávislých výrobců zvukových záznamů Platforma. „Myslíme si, že právě album Dvě slunce díky svým originálním nadčasovým písním má šanci uspět v mezinárodní konkurenci,“ řekl k nominaci manažer Platformy Matěj Burda. Langerová by se v případě vítězství mohla zařadit třeba po bok Adele, která uspěla v cenách Asociace nezávislých hudebních společností za rok 2011 s albem 21.

Prorazit do světové hitparády se také mnoha českým interpretům nepovedlo. Nyní se však Dorota Barová a Andreea Konstankiewiczová z violoncellového dua Tara Fuki umístily na druhé příčce v měsíčním žebříčku World Music Charts Europe (WMCE). Lepší je aktuálně jen izraelská zpěvačka Liraz s deskou Zan.

Zmíněná česká dvojice uspěla s albem Motyle. Žádném jinému českému interpretovi se takový úspěch zatím nepovedl. V celosvětové Transglobal World Music Chart jsou Tara Fuki sedmí. „Velmi nás takové ocenění těší. Jsme rády, že nahrávka nachází své fanoušky po celém světě,“ uvedla Konstankiewiczová. „Těšíme se, až budeme moci sdílet naši hudbu s živým publikem.“

Žebříček WMCE vytváří každý měsíc čtyřicet rozhlasových redaktorů z celé Evropy od roku 1991. Česko má dva zástupce – Český rozhlas Vltava a rádio Proglas.