České hudební ceny se budou letos dávat i za odvahu

V nejbližších dnech a týdnech bude rozdána spousta hudebních ocenění v různých anketách. Ať už je vyhlašuje kdokoliv, dají se v nominacích najít jména, která se opakují téměř všude – Vojtěch Dyk a Vladimír Mišík. Oba interpreti nahráli alba, jež vybočují v mnoha směrech. Nevsadili na jistotu, ale pustili se do nevšedních projektů, které s velkou pravděpodobností nějaká ocenění posbírají.

Vladimír Mišík Foto: Supraphon

Mišíkovo album Jednou tě potkám už během podzimu získalo spoustu chvály. Z mnoha úhlů pohledu se od jeho předchozích počinů liší. Zpěvák předně po dlouhých letech vyměnil kapelu Etc… za jiné muzikanty a s Petrem Ostrouchovem natočil velmi osobní zpověď. Což byl risk, který se ovšem vyplatil. Deska dále nabízí skvělé zhudebněné básně velikánů české poezie, jakými byli Jiří Orten, Václav Hrabě či František Gellner. Některé tyto texty si vzal Mišík za své a do nálady desky se skvěle hodí.

Také Dyk si splnil další sen. Ačkoliv se v kariéře už několikrát posunul do jiných hudebních sfér, tentokrát odložil škatulku B-Side Band a vydal se za skvělými muzikanty do New Yorku, kde mu se sólovou deskou D.Y.K. pomohl český držitel ceny Grammy Ondřej Pivec. Dyk si pochvaloval hlavně tvůrčí svobodu, která se na nahrávce jednoznačně odráží.

Pozoruhodné je, že u kritiků, novinářů, odborníků i laické veřejnosti zabodovala dvě alba umělců rozdílných generací a také v rozdílných jazycích. O Mišíkových češtinských finesách už byla řeč. Dyk své album pro změnu nahrál anglicky a není vyloučeno, že si jeho písně najdou posluchače i ve světě.

Další anglicky zpívaná deska je od projektu Margo v čele se zpěvačkou Anetou Martínkovou. Název alba je tak dlouhý, že kdybychom ho sem napsali, zdvojnásobí délku této glosy. Margo zabodoval v nominacích Cen Anděl, Apollo a Vinyla, kde rozhodují v drtivé většině odborníci. Ovšem Dyk a Mišík se dostali také do nominací Žebříku a Dyk s klipem k písni Mr. Beat dokonce získal šanci na ocenění od nejkomerčnějšího rádia Evropy 2, kde hlasuje široká veřejnost. A to už nebude náhoda. Každopádně před všemi třemi patří smeknout klobouk za odvahu i kvalitu.