Čím hůř, tím líp? Rok s covidem přinesl v hudbě i leccos dobrého

Online koncerty jako nový standard, za který se lidé dokonce naučili platit. Nové desky, které vznikly přímo v lockdownu a podobně. První rok pandemie byl těžký, ale i ve světě muziky přinesl pár „pozitivních“ momentů.

Foto: Philippe Bout, Unsplash

Spousta lidí mačkajících se v klubech, divoké taneční kreace a ohlušující muzika v ušních bubíncích. I to mnozí z nás zažívali na koncertech, kterých však během posledního roku bylo naprosté minimum. Kvůli pandemii koronaviru jsme přišli o nespočet akcí, festivalů a mnozí interpreti museli zrušit i několik měsíců plánovaná turné či výroční a speciální koncerty. Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemie se světla na konci tunelu asi jen tak nedočkáme, ale je i několik pozitivních věcí, která nám rok s koronavirem v hudebním světě dal.

Během jarní vlny pandemie se lidé skutečně semkli. A bylo vidět, že ani umělci nevěsí hlavu a chtějí ostatním hlavně pomoct. Nespočet z nich šilo roušky, pomáhalo s osvětou proti koronaviru skrze sociální sítě nebo nahrávalo a sdílelo vzkazy, ve kterých se všichni snažili svým fanouškům sdělit to nejzásadnější – Spolu to zvládneme. (Podívejte se na výběr písní s rouškovou tematikou.)

Zkrátka i v těžkých dobách, kdy jim samotným teklo a bohužel stále ještě teče do bot, ukázali, že hudbu dělají skutečně pro lidi. Tak například v březnu minulého roku se uskutečnil benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií, který vynesl přes 4,5 milionu korun. Vybrané peníze posloužily na nákup zdravotnických pomůcek pro Nemocnici na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. A podobných gest v průběhu měsíců přibývalo.

Online koncert? Žádný problém

Vznikla také spousta skvělých projektů, jako například Koncert pro 10 milionů. Pravidelná vysílání plná živé hudby, rozhovorů a dobrých zpráv, kterými chtěli umělci potěšit nejen fanoušky, ale hlavně podpořit a poděkovat všem zdravotníkům. Na začátku září se alespoň v rámci epidemických opatření mohl uskutečnit koncert na pražském Výstavišti, kde zahráli například Support Lesbiens, Yo Yo Band nebo The Silver Spoons. A také jsme si mohli zazpívat z oken. Pamatujete? Po celém Česku tehdy po poledni zazněla píseň Není nutno od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta měla vyjádřit poděkování všem „v první linii“ v boji proti šíření nemoci. A nezapomeňme zmínit i nejčerstvější počin českých umělců – multižánrový festival Národ sobě – kultura tobě, který se v sobotu 27. února odehrál v pražském Národním divadle a diváci ho mohli vidět v přímém přenosu.

Kdyby vám někdo před pár lety řekl, že si o víkendu u sebe v obýváku zapařil na koncert své oblíbené kapely, asi byste na něj koukali jak na blázna. Ovšem dnes už víme, že pro některé z nás je to jako denní chléb. Když můžeme vidět online film nebo divadelní představení, tak i dobrou muziku. Do svých bytů jsme si za dobu pandemie tak mohli pustit například kapelu Kryštof, Tata Bojs nebo Kateřinu Marii Tichou.

Mnoho koncertů také nabízela a stále připravuje internetová televize Mall.tv pod hlavičkou #kulturazije. A jak ukazuje Leoš Mareš, Kryštof a svým jarním online turné i Mňága a Žďorp, také u streamovaných koncertů se dá vybírat regulérní vstupné. Čili i tenhle donedávna okrajový a doplňkový jev může v hudebním systému fungovat vlastně regulérně. (Budoucnost online hudebních přenosů jsme řešili i ve speciálním vydání podcastu Mixtape.)

Nový elán do muziky

A když už umělci nemohou koncertovat, přemýšlí, jak se aspoň z uzavřených studií či domovů posunout ve své tvorbě někam dál. Jistě, nových alb a písní i během uplynulého roku vyšlo požehnaně (namátkou třeba vyloženě lockdownové album McCartney III nebo hned dvě desky Taylor Swift) a my jsme za to jedině rádi, ale věděli jste, že se někteří umělci pustili do zcela jiných vod, než jim jsou známé?

Tak například členy kapely Wohnout napadlo, že by bylo prima zkusit si vyměnit nástroje a na svůj facebookový profil nahráli oprášenou starou písničku s názvem Smutná. Ta vám však náladu zaručeně zlepší, to nám věřte. I když kapela musela oznámit, že své jarní unplugged tour, kde měli členové hrát na nové nástroje na prknech divadel, bude nucena zrušit, věříme, že neztratí elán a pustí do světa další skvělé počiny.