Co nezmeškat v březnu? Kryštof bude streamovat

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o několika chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít další sérii online koncertů nebo třeba vzpomínku na Jiřího Schelingera na ČT Art.

Kryštof na Výravě 28. srpna 2020 Foto: Kamil Klembara

Ocenění: Přestože například Ceny Anděl nebo Žebřík budou uděleny až v květnu, i na březen se jedno předávání chystá. Hned první středu v měsíci se od 20 hodin v klubu Roxy uskuteční slavnostní večer Ceny České hudební kritiky – Apollo 2020. Mezi sedmičkou nominovaných jsou třeba Tata Bojs, Lenka Dusilová nebo kapela Květy. Stream bude na webu České televize.

Album: V pátek 5. března vydává trio Kolektivní Halucinace u Indies Scope třetí řadové album s názvem Reality. Nu-folkoví alternativci nabízí deset nových písní, které pojednávají o kulisách dnešní jiné doby. Skladby se nesou od akustických balad až k experimentální elektronice. Předobjednávky CD už jsou možné na webu kapely KolHal.cz.

Koncerty: Kapela Kryštof chce vynahradit fanouškům chybějící koncerty a odložené turné aspoň online divadelním představením s písničkami, povídáním i vyprávěním. Stream akce Jenompísničky Live proběhne 13. března od 18 hodin. Vstupenky jsou k mání na webu stream.krystof.net. Jednotlivé vstupné vyjde na 790, rodinné pak na 990 korun. Online koncerty ale chystají i další interpreti. V neděli 7. března chystá vystoupení s kapelou Lipo, o tři dny později bude z Malostranské besedy streamovat Jiří Dědeček. Ve čtvrtek 11. března zahraje z Novoměstské radnice houslista Jaroslav Svěcený ke 100. výročí narození argentinského skladatele Ástora Piazzoly. Odložený koncert z února nabídne 14. března písničkářka Tereza Balonová.

Televize: Ve stejný den, 6. března 1951, se narodili zpěvák Jiří Schelinger a baskytarista Milan Hlavsa. Oba by tedy brzy oslavili sedmdesátiny, ale oba odešli předčasně. Schelinger už v roce 1981, Hlavsa o dvacet let později. Oba připomene v prvním březnovém týdnu stanice ČT Art. Hlavsu ve středu 3. března od 20.15 v dokumentu Mejla, Schelingera, tedy spíše jeho písně, pak 7. března od 21.50 koncertem uspořádaným před deseti lety v Retro Music Hall. V pátek 26. února vychází u Supraphonu LP Hrrr na ně… se songy, které Jiří Schelinger zpíval a krátkými skeči.

Kniha: Když byla řeč o spoluzakladateli kapely The Plastic People of the Universe Milanu Hlavsovi, další výrazný člen a textař tohoto uskupení Vratislav Brabenec vydal před několika dny knihu Život v Ječný. V krátkých textech, podle Brabence sloupcích, se mísí jeho vzpomínky, úvahy nebo jen prostá pozorování. O ilustrace se postaral známý český umělec a sochař Krištof Kintera.