Co nezmeškat v červenci? Film o Žbirkovi nebo sérii hvězdných koncertů

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o pěti chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít třeba unikátní LP kapely Iné kafe, které si nadělila k pětadvacetinám.

Aktuální sestava Chinaski Foto: Tomáš Beran

Film: Meky

Dokument Šimona Šafránka o populárním česko-slovenském zpěvákovi a muzikantovi vstoupí do kin 9. července. Snímek odhalí mnoho z hudebního i soukromého života Mira Žbirky. Otevřenou zpověď doplní mnoho archivních materiálů. Sám Žbirka na snímek v září naváže akustickými koncerty v Ostravě, Olomouci, Liberci a Praze. A aby toho nebylo málo, vydá také best of album a zpěvník. Zkrátka letošek je rok Mekyho.

Album: Dalajláma – Vnitřní svět

Trochu vybočíme z domácí scény, ale když tibetský duchovní vůdce vydá v 85 letech svoji debutovou desku, stojí to za zmínku. Album nahrála novozélandská buddhistka Junelle Kuninová, která navrhla úřadu dalajlámy, jestli by jeho hlas s duchovním učením nedoprovodil její uklidňující hudbu. Jeho Svatost nejdříve odmítla, ale na druhý pokus už snaha Kuninové vyšla. Deska s jedenácti skladbami vyjde 6. července na dalajlámovy narozeniny a hostuje na ní i sitáristka Anouška Šankarová.

Projekt: Summer Arena

(Aktualizace 14. 7.: Projekt Summer Arena byl zrušený.) V posledních týdnech se s uvolňováním různých opatření proti šíření koronaviru objevují nové a nové hudební akce či festivaly. Putovní projekt Summer Arena nabídne od 22. července do 19. září sérii vystoupení v šesti krajských městech. Začíná se během čtyř dnů v Jihlavě, následuje Brno, Ostrava, Plzeň, Praha a Liberec. Vždy půjde o prostorné areály, kde bude možné splnit všechny hygienické podmínky. Vystoupí třeba Kabát, Chinaski, Wanastowi Vjecy nebo Daniel Landa.

Počin: Iné kafe – Príbeh

Slovenská punkrocková kapela Iné kafe letos slaví 25 let od založení. Ještě v lednu stihla odehrát koncert se symfonickým orchestrem ve Foru Karlín a velké turné po českých a slovenských městech nachystali pánové i na příští leden. Mezitím se však v Česku ukážou několikrát i během léta. A rozhodně nevynechají hity Toto leto, Záverečná nebo Prečo je to tak? z alba Príbeh z roku 2001. Tenhle počin se skvělým přebalem nyní vychází na vinylu, což je pak úplně jiné posloucháníčko.

Kniha: Smrt na festivalu

Některé festivaly v létě určitě stihnete i naživo, ale pokud zrovna budete na pláži na Lipně či na Mácháči, můžete si při opalování číst knížku. Novinka Laurence Anholta s názvem Smrt na festivalu je totiž docela drama. Když frontmana skupiny Stigma zabije na pódiu před 175 tisíci diváky (to letos nezažijete nikde) elektrický výboj z kytary, přichází na scénu detektiv Vincent Caine a jeho partnerka Shanti Hoyceová. A ano, příběh je umístěn na festival Glastonbury.