Co nezmeškat v dubnu? Desku Jelenů nebo koncert Mňágy s Mekym

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o několika chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít pořady věnované jubileím Lucie Bílé a Dagmar Peckové a výběrové album Ivety Bartošové.

Album: Třetí studiová deska kapely Jelen s názvem Věci a sny má skupinu představit ve svěžím současném pojetí a zastihnout ji v nové etapě existence. Zatím jsou venku singly i s klipy Jediný, co chci a Ještě jednu noc. Celé album vyjde u SinglTonu 16. dubna. Už o pět dní dříve od 19 hodin však Jeleni budou nové písně hrát pro fanoušky v rámci online koncertu z Loftu Bubny. V rámci vstupného je možné získat i podepsané nové CD. Více info na: https://musicclass.cz/stream/jelen/.

Koncert: Mňága a Žďorp rozjela další sérii živých koncertů. Tentokrát hraje na různých místech. Vystoupení v rámci Jarní Online šňůry začínají každou sobotu ve 20 hodin a v dubnu se můžete těšit  na další zajímavé hosty – postupně to budou Martin Kyšperský z Květů, režisér Petr Zelenka, herec Lukáš Pavlásek a nakonec 24. dubna Meky Žbirka. Ten se s Mňágou představí v rámci takzvaného Spešl! Koncertu ze střechy karlovarského hotelu Thermal. Vstupenky jsou na: www.shop.mnaga.cz.

Počin: O Ivetě Bartošové, od jejíhož úmrtí uběhne na konci dubna už sedm let, si můžeme myslet své. Je ovšem neoddiskutovatelné, že zde nechala spoustu krásných písniček. Už tento čtvrtek vychází u Supraphonu album s dvaceti songy nazvané Knoflíky lásky / Největší hity 1984–2012. Písně, na nichž se podíleli výteční tuzemští skladatelé i textaři, vybral na album spolupracovník Bartošové Pavel Vaculík. Nechybí zde hity Víš, lásko, Hej, pane diskžokej, Léto nebo Tři oříšky.

Televize: Na úvod dubna se dožívají vzácných jubileí dvě velké tuzemské zpěvačky a obě připomene program ČT Art. Operní pěvkyně Dagmar Pecková oslaví 4. dubna šedesátiny a ve stejný večer se můžete podívat na záznam loňského představení Carmen Y Carmen, kde Pecková hraje s Barborou Hrzánovou. Zlatá slavice Lucie Bílá oslaví o tři dny později 55. narozeniny. Její recitál nabídne Art 9. dubna. Bílé jsou však na ČT věnovány okolo narozenin také další pořady.

Projekt: Po nějaké době připomínáme nevšední projekt vydavatelství Indies Scope, které nabízí edici LP na přání. Nyní je v ní dvacet let staré album Ivy Bittové Čikori. To plynule navazuje na legendární 2LP Bílé inferno. Na stránkách www.indies.eu můžete desku objednávat ještě do konce března za zvýhodněnou cenu 399 korun a jako bonus dostanete DVD Iva Bittová & Ida Kelarová – Jazz! Jinak má být Čikori na vinylu dostupné v distribuci od 23. dubna.