Co nezmeškat v dubnu? Reedici Rosy na kolejích i knihu Spirituál kvintetu

Redakce Planety Hudba servíruje další menu o pěti chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. I přes současnou karenténu se v dubnu dají najít velmi zajímavé novinky.

Wabi Daněk v době vydání alba Rosa na kolejích Foto: František Heřman

Koncert: Spolu jedním hlasem

Na Velký pátek 10. dubna se v pražském Lucerna Music Baru budou od 16 do 22 hodin podílet mnozí muzikanti na nevšední charitativní akci, která se bude živě přenášet. Vystoupí Ben Cristovao, David Koller, Lenny, Mirai, UDG, Marpo nebo Pokáč. Někteří přímo z klubu, jiní ze svých zkušeben či domovů. V rámci přenosu dojde i na pozdravy dalších umělců či sportovců. Součástí programu bude finanční sbírka, jejíž výtěžek půjde na vybavení a ochranu hasičům, doktorům či sestřičkám.

Album: Slza – 3

Zpěvák Petr Lexa představil v týdnu jako autor nový singl Žár. Ten je po písních Paravany a 4ráno předzvěstí alba kapely Slza s názvem 3. Následovník úspěšných desek Katarze a Holomráz spatří světlo světa 24. dubna. Žár má i videoklip, ve kterém se objevují známé osobnosti, jako třeba herec Martin Dejdar s manželkou, nebo Zorka a Míra Hejdovi. Jednotlivé páry se kvůli karanténě natočily u sebe doma.

Kniha: Spirituál kvintet – 60

Dubnové koncerty ve Velkém sále pražské Lucerny, které měly být pro Spirituál kvintet poslední, musela kapela odložit na září. Spoluzakladatel skupiny Jiří Tichota se ohlíží v knize, která vychází v těchto dnech, za šedesáti lety kariéry Spirituálu. Historii legendy českého folku si můžete projít na více než dvě stě stranách i prostřednictví fotografií a CD s dosud nezveřejněnými nahrávkami. Unikátní kniha vyjde na více než pět stovek, ale její obsah rozhodně stojí za to.

Projekt: Rádio Retro Zlatý fond

V období, kdy není možné jít do divadla nebo na koncerty, nabízí Český rozhlas nově na Rádiu Retro nejlepší nahrávky od 60. do 90. let ze svého Zlatého fondu. Posluchači se mohou těšit na sérii pořadů Všichni jsou doma nebo A léta běží. Každý týden bude Český rozhlas přidávat nové bloky s legendárními pořady z minulosti.

Počin: Wabi Daněk – Rosa na kolejích

V pátek vyšla u Supraphonu reedice prvního alba písničkáře Wabiho Daňka Rosa na kolejích, kterou nahrál v roce 1984. Vinyl je remastrovaný a obal rekonstruovaný. Poprvé vychází toto album také na CD. Elpíčko obsahovalo pozdější hity jako Outsider walts, Hudsonské šífy, Píseň, co mě učil listopad nebo Ročník 47. A samozřejmě i titulní Rosu na kolejích. Cédéčko doplňuje dvanáct bonusů, které mapují zásadní hity Wabiho Daňka po celou jeho kariéru.