Co nezmeškat v květnu? Desku Prago Union nebo BlueFest

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o pěti chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít knihy o Vladimíru Mišíkovi a Rudym Linkovi či narozeninový koncert Leoše Mareše s hosty.

Album: Ale jo, mělo to být už koncem března, pak v dubnu, teď to vypadá, že datum vydání nové desky hiphopové kapely Prago Union s názvem Made in Strašnice je stanoveno na 14. května. Pořád je to však zatraceně brzy po poslední studiovce Perpetuum Promile. Vlastně jen rok a půl. Samozřejmě k tomu přispěl covid, že se mohl Kato zavřít do své Strojovny a tvořit nové pecky. Na  album jich nachystal šestnáct a jako první ochutnávku poslal do světa klip k písni Bezesný Dny.

Koncert: Přestože na stránkách O2 areny stále najdete velké koncerty Leoše Mareše na 13. a 14. května jako nezrušené a vstupenky se prodávají, nynější protiepidemiologická opatření hromadným kulturním akcím stále nenahrávají. Mareš tak aspoň chystá další svůj online koncert s názvem Staré pecky 5. Tentokrát jde o akci k jeho 45. narozeninám a vystoupí na ní už 1. května od 20.00 třeba Helena Vondráčková, Dara Rolins, Michal David, Peter Nagy nebo Richard Krajčo.

Počin: Organizátoři akcí Prague International Bluenights a BlueFest se rozhodli projekty spojit a uskutečnit pod názvem BlueFest online, který bude 6. května od 19 hodin živě přenášen z Lucerna Music Baru na sociálních sítích. Vystoupí zde z domácí scény třeba Peter Lipa, Flamengo Reunion Session & Karel Kahovec, Ivan Hlas Trio, minus123minut, Tonya Graves, Dan Bárta, Gipsy.cz či The Atavists. Ze zahraniční to budou Southern Avenue z USA nebo britští Wille and the Bandits.

Televize: Série pořadů k výročí konce druhé světové války zahrnují na České televizi také hudební příspěvky. Ve čtvrtek 6. května můžete od 22.15 na ČT Art zhlédnout dokument Škoda lásky o celosvětové cestě proslulé české písničky. Ta podle generála Eisenhowera pomohla Spojencům vyhrát druhou světovou válku. O tři dny později budou na stejné stanici ve 23.05 členové kapely Taxmeni vzpomínat na písničky amerických a anglických vojáků z války v pořadu Kalamity Jane.

Knihy: Ke konci dubna vycházejí dvě lákavé knihy věnované legendárním hudebníkům. Biografii jazzového kytaristy Rudyho Linky s názvem Na cestě domů… vždycky vydává Universum. Nakladatelství Galén vydalo už čtvrté pokračování knižních rozhovorů Ondřeje Bezra s Vladimírem Mišíkem pod názvem Byl jsem dobrej. Novinka je rozšířená o cestu Mišíka do USA za nově objevenou rodinou, ale i o detaily vzniku úspěšného alba Jednou tě potkám nebo o žití v pandemii.