Co nezmeškat v prosinci? Akce k výročí Martinů či pestré live streamy

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o několika chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít nevšední album kapely IMT Smile nebo přenosy koncertů na Televizi Naživo!

Skladatel Bohuslav Martinů Foto: ČT

Počin: Výročí narození Bohuslava Martinů

Jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů si budeme připomínat na začátku měsíce hned několikrát. V úterý 8. prosince uplyne 130 let od jeho narození. Stanice ČT Art věnuje Martinů celý sobotní večer 5. prosince. Nejdříve bude k vidění dokument Bohuslav Martinů a Amerika, následovat bude koncert České filharmonie k jeho poctě a posléze i televizní zpracování jednoaktové opery rodáka z Poličky s názvem Čím lidé žijí. Na pondělí 7. prosince pak připravil Institut Bohuslava Martinů i ke svému 25. výročí od 19.30 online koncert z děl skladatele. Vystoupí Zemlinského kvarteto a zaznít má také premiéra neznámého kvartetu od Martinů.

Album: IMT Smile

Slovenská kapela okolo frontmana Ivana Táslera vydala v červnu výběrové dvojalbum mapující dvaadvacet let skupiny na scéně. Nyní si můžete pořídit další unikátní desku. Nese název Aj to je život (B strana a Rarity & Live) a vyjde 4. prosince. Mezi patnácti písněmi jsou ty, které nebyly nikdy vydané, nebo i známé skladby, ale v jiném kabátě. Například song Ľudia nie sú zlí jako demo nahrávka z roku 1998 nebo nevšední spojení kapely s Michalem Dočolomanským v písni Miluj blížného / Ľúbím ťa. Fanoušci najdou na albu i živé nahrávky či akustickou verzi písně Navždy.

Koncert: Live streamy

Podle vlády už se nyní můžou koncerty oficiálně konat, ale nesmí na ně lidi. Takže se mnohé kapely či interpreti rozhodli pro streamované verze, s čímž už ostatně letos mají bohaté zkušenosti. Ovšem například kapela Kryštof se sejde 4. prosince poprvé kvůli streamu kompletní, většinou hrál a zpíval fanouškům ze svého domova jen Richard Krajčo. Kryštof tak svým příznivcům chtějí aspoň částečně nahradit odložené koncerty v O2 areně. Během prosince ale bude hraní hodně. Vypsaná fixa se chystá na 21. prosince, 4 Tenoři vystoupí 6. prosince na hradě Karlštejn a Kateřina Marie Tichá chystá online koncert na 13. prosince. Samozřejmě dojde i na množství adventních koncertů.

Festival: Struny dětem

Barbora Poláková, Ondřej Ruml, Beata Hlavenková, Radek Baborák, Terezie Vodička Kovalová, Jiří Vodička, Miroslav Sekera a řada dalších hudebníků zpříjemní nejen dětem čekání na Ježíška. Zapojili se totiž do příprav on-line adventního kalendáře festivalu Struny dětem. Na festivalových stránkách www.strunydetem.cz se už od první adventní neděle 29. listopadu bude každý den o půlnoci otevírat nové hudební okénko. Adventní pozdrav festivalových umělců vždy uvede originální stand-up hudební pranostika v podání hudebního teoretika Petra Balzáma.

Projekt: Televize Naživo!

Lidé v kulturní sféře jsou vynalézaví, a tak i když nemůžou vystupovat naživo pro lidi, vždy nějakou variantu vymyslí. Proto také vznikla Televize Naživo!, což je společný projekt Heaven’s Gate Viktora Tauše, Cirku La Putyka a Jatek78. Vysílá se už od 20. listopadu a kromě divadelních představení, filmů či talkshow přijde řada i na hudbu. Například v pondělí 30. listopadu můžete vidět koncert Lenky Dusilové a během prosince budou následovat další. Program sledujte na webu nazivo.art, samotná kulturní představení pak na na adrese filmnazivo.cz.