Co nezmeškat v říjnu? Dokument o Gottovi nebo novou desku Olympiku

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o několika chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít křest alba kapely Zrní či desku od Sto zvířat, kterou si nadělili ke 30 letům na scéně.

Karel Gott s manželkou ve filmu Karel Foto: Karel Gott Agency

Film: Karel

Ve čtvrtek to bude přesně rok od úmrtí Karla Gotta. O dva týdny později vstoupí do kin dokumentární film Karel režisérky Olgy Malířové Špátové. Otevřená a intimní filmová vzpomínka na slavného zpěváka je velmi očekávanou kulturní událostí podzimu. A jak říká sama Špátová, chtějí tvůrci nabídnout divákům kousek Gottovy energie, světla a radosti ze života v této nelehké době. Snímek, který režisérka s Mistrem točila celý poslední rok jeho života, má přes dvě hodiny.

Album: Olympic pustí Kaťata

Další legenda tuzemské hudební scény Petr Janda nachystal přes léto s kapelou Olympic jedenáct nových písní na desku s názvem Kaťata. Album vyjde 30. října a znít na něm už bude nový klávesista Pavel Březina. Podle Jandy bude deska ostřejší než ty předchozí. A podle ukázek to kapele opravdu obstojně šlape. Olympic také pokračuje v turné, v říjnu se představí například v Českých Budějovicích, Kolíně nebo Hradci Králové.

Počin: Sto zvířat si nadělí dárek

Dvanáct nových skladeb má na desce 30 let testováno na lidech kapela Sto zvířat. Jak už z názvu vyplývá, tahle parta si ke svým třicetinám na scéně přichystala dárek sama. Album vyjde 10. 10. v 10 hodin. Kdo si ho na e-shopu kapely objedná během září, dostane ho s věnováním a podpisy všech členů kapely. V listopadu a prosinci se vydá Sto zvířat na turné po celé republice. Křest alba by se měl odehrát 25. listopadu v pražském Foru Karlín.

Koncert: Zrní pokřtí desku

Ano, máme tu tentokrát hned několik tipů na desky. I když ta od skupiny Zrní s názvem Nebeský klid není zase tak nová. Vyšla už na jaře a fanoušci už ji znají. Pro ostatní je venku například singl a videoklip Neposlušnost. V rámci turné Nebeský klid album kapela pokřtí 24. října v pražské Arše a o čtyři dny později na brněnské Flédě. Vstupenky jsou stále k mání.

Projekt: Píseň na podporu čtení dětem

Záslužný čin si v polovině září připsalo několik známých interpretů, když nazpívali pohádkovou píseň Budu jejich ochránce v rámci 10. Týdne čtení dětem. Tu napsal Jiří Krhut a 1. října bude zveřejněna včetně videoklipu. Na nahrávce se mimo jiné podíleli Richard Krajčo, David Stypka, Mirai Navrátil, Petr Bende, ale také šestadvacetičlenný dětský sbor Permoník. Tradiční akce Týden čtení dětem se letos uskuteční od 1. do 7. října v Českém Těšíně.