Co nezmeškat v srpnu? Akce a pořady věnované jubileu Michala Prokopa

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o pěti chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. V srpnu si nenechte ujít komornější verze známých českých festivalů nebo nové album kapely Wohnout.

Michal Prokop a Framus Five na festivalu Krásný ztráty 2020 Foto: Krásný ztráty

Opatření: Od 1. srpna se opět upravují pravidla pro návštěvu kulturních akcí. Na ty venkovní může až sedm tisíc lidí, dovnitř smí nejvýše tři tisíce návštěvníků. Jde o osoby s negativním testem, po prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech nebo naočkované. Ovšem první možnost z těchto tří se týká jen kapacity do tří tisíc návštěvníků. Pak už mají pořadatelé prodávat vstupenky jen naočkovaným či osobám po prodělání nemoci. Tyto dvě podmínky se vztahují i k možnosti tančit v klubech, případně musí mít takový člověk negativní test starý maximálně 24 hodin. Pro samotný vstup však stačí i starý 72 hodin.

Album: Kapela Wohnout si ke čtvrtstoletí své existence nadělí desátou řadovou desku. Ta se jmenuje HUH! Čtrnáct písní a intro vznikalo v období lockdownu ve spolupráci s producentem Michalem Skořepou, který se ujal i kreseb v bookletu. Ke každé písni je totiž nakreslena koláž s podobiznou člena kapely. Deska vznikla ve studiu Sono pod taktovkou ostříleného Milana Cimfeho, kde kapela natočila svá nejzásadnější alba. HUH! Vychází 6. srpna, a to i na vinylu jako dvojalbum.

Festivaly: Light verze tradičních festivalů přinese srpen hned několik, byť třeba Přehrady fest mají první zastávku na Vranově už dnes a zítra. Za týden pak bude druhý díl v Seči. Také festival Hrady CZ se uskromnil na dvě zastávky. Tu moravskou chystá na 20. a 21. srpna v Hradci nad Moravicí, o týden později přijde česká na Bezdězu. I metalový Brutal Assault bude v Josefově od 12. do 14. srpna skromnější. Zpět na místo činu do Vroutku se vrátí na 27. a 28. srpna Rock for Churchill.

Televize: Zpěvák a skladatel Michal Prokop oslaví 13. srpna 75 let. V ten a následující den se koná ve Všeticích festival Krásný ztráty Live, na kterém kromě oslavence budou hrát třeba i Pražský výběr, Laura a její tygři či Kateřina Marie Tichá s Bandjeez. (Jaký byl první koncert písničkářky s kapelou Davida Stypky? Čtěte v článku Dvojí předskokani. Kateřina Tichá a Bandjeez obstáli se ctí.) Na hudebník však myslí i Česká televize, která odvysílá ve středu 11. srpna na ČT Art životopisný dokument Michal Prokop: Až si pro mě přijdou… režiséra Jiřího Vondráka. (Poslechněte si otevřený rozhovor s Michalem Prokopem v našem podcastu.)

Počin: Už 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora byl přesunut z června na 21. až 29. srpna. V krásných prostorách malebného města se letos můžou návštěvníci těšit mimo jiné na dvaatřicet klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze. Vystoupí také houslista Pavel Šporcl nebo hobojista Vilém Veverka, který bude doprovázet Bachovu kantátu Ich habe genug propojenou s epickou básní Arnošta Lustiga nazvanou Kantáta – tanec šílených.