Co nezmeškat v září? Alba plná hitů od Žbirky i Bílé

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o několika chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. Nenechte si ujít dokumenty o hudebním novináři Jiřím Černém či raperovi Rytmusovi, případně koncert Lenny.

Z obalu desky Soukup - Bílá - Osvaldová Foto: Warner Music

Projekt: Lenny má Weird & Wonderful Session

Mladá zpěvačka Lenny vydala v květnu nové album s názvem Weird & Wonderful. Ohlásila také velký koncert na 4. prosince do O2 universa. Ale předtím se ještě chtěla rozezpívat a nové písně si vyzkoušet i před publikem. Můžete jí tak už tento víkend vidět v Karlových Varech nebo Vysokém Mýtě. Ovšem na poslední zářijovou dekádu připravila Lenny sérii čtyř koncertů pro pouhou stovku diváků. Postupně zahraje od 22. do 25. září v Plzni, Hradci Králové, Brně a na závěr v Praze. Šťastní majitelé vstupenek se můžou těšit na písně v akustických komorních úpravách.

Film: Rytmus a jeho Tempos

Životní výpověď Patrika Vrbovského, kterého nejen hudební fanoušci znají jako Rytmuse, vstoupí do kin 17. září. Známý slovenský raper v dokumentu Tempos odhaluje svou třicetiletou kariéru a vzpomíná i na úplné začátky a postupné formování československé hiphopové scény. Diváci se můžou těšit na unikátní archivní a dosud nezveřejněné záběry a na známé tváře scény, jako jsou DJ Wich, Indy, Čistychov nebo Rytmusův parťák z Kontrafaktu Ego. O režii se podělili Nazarij Kľujev, Maxim Kľujev a Roman Kelemen. Na Slovensku už byl film v kinech před koronakrizí v únoru.

Album: Soukup – Bílá – Osvaldová

Nevšední deska mapuje spolupráci tří významných umělců. Album, které vyjde 11. září, nabídne dvaadvacet písní, které pro zpěvačku Lucii Bílou vytvořili skladatel Ondřej Soukup a textařka Gábina Osvaldová. Posluchači zde najdou hity jako Requiem, Jinak to nebude, Miluji tě nebo Most přes minulost. Sedmnáct let trvající spolupráce se projevila ve filmové i scénické hudbě, písních pro muzikál i běžné desky Lucie Bílé. Celé album uzavírá novinka nazvaná Salto mortale, ve které autoři nabízejí sestřih nevídaných hlasových možností zpěvačky.

Počin: Meky, The Best Žbirka, Songbook

Tahle trojkombinace bude stát rozhodně za to. Miro Žbirka totiž má už od července v kinech dokument Šimona Šafránka s názvem Meky a 4. září k němu přidá ještě výběr svých hitů na třech cédéčkách a knihu akordů a textů svých písní. Pokud jste Žbirkův fanoušek, musíte si udělat Vánoce už nyní. Na uvedeném trojalbu samozřejmě nechybí songy jako Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Někdy stačí dát jen dech, Co bolí, to přebolí nebo Milionkrát. Celkem si posluchači přijdou na 68 písniček. Všechny skladby z této kompilace byly remastrovány ve studiích Abbey Road.

Festival: Struny podzimu

Velmi zajímavá místa budou dějištěm některých koncertů letošního festivalu Struny podzimu. Zatímco houslista Daniel Hope zahraje 19. září na plovoucí scéně na hladině Vltavy, jazzový kontrabasista Avishai Cohen vystoupí 11. září při zahajovacím koncertu celé akce na střeše pražské Lucerny pro 250 diváků. Vstupenky jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz a v předprodejní síti GoOut. Druhá část čtyřiadvacátého ročníku festivalu, při níž vystoupí například Jiří Suchý se svým recitálem, se pak uskuteční už ve vnitřních prostorách v listopadu.

Televize: Když se řekne Jiří Černý

Oproti klasickým pěti tipům tentokrát nabízíme i šestý. Už ve středu 2. září od 20 hodin totiž nabídne stanice ČT Art dokument o legendě české hudební žurnalistiky Jiřím Černém. Ten se stal letos jako první nehudebník členem Síně slávy Cen Anděl. Svou popularitu získával s první československou hitparádou Dvanáct na houpačce i články publikovanými v Mladém světě, Melodii nebo časopisu Rock & Pop. Jeho hudební znalosti jsou nekonečné. Čtyřiaosmdesátiletý publicista nabídne svůj životní příběh v autobiografickém filmu Zdeňka Gawlika.