Co nezmeškat v září? Jubileum Hany Zagorové či turné Marka Ztraceného

Ke konci každého měsíce vám redakce Planety Hudba servíruje menu o pěti chodech, na kterém by si měly pošmáknout vaše hudební chuťové pohárky. V září si nenechte ujít očekávané album Davida Stypky s Bandjeez či Warm Up festivalu Metronome Prague.

Hana Zagorová Foto: Anna Kovačič

Projekt: Těsně před startem pandemie koronaviru dvakrát vyprodal O2 arenu. Na letošní únor chystal Marek Ztracený repete a k tomu ještě několik dalších velkých měst. Jenže to byl covid v tom nejlepším, a tak se turné s názvem Restart přesunulo na podzim. Nedávno Ztracený potvrdil, že tentokrát už se prostě koncerty uskuteční. Halové turné začne už 8. září v Brně. Pražské zastávky v největší české aréně následují 15. a 16. září. V Pardubicích se zpěvák a muzikant zastaví 25. září a závěr turné obstará 2. října Ostrava. Na toto vystoupení i na obě pražské jsou ještě vstupenky.

Album: Jestli se letos na nějakou desku čeká opravdu dychtivě, pak je to Dýchej od předčasně zesnulého Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez. Album vyjde už 3. září u vydavatelství SinglTon a podle všech indicií jde opravdu o zdařilé dílo. Nedávno vyšel singl Farmářům a slyšet Stypkův hlas opět bylo jako pohlazení. Desku, na níž začal Stypka pracovat už v roce 2018, dokončovali spoluhráči z Bandjeez a producent Martin Ledvina. A slibují hlavně písně o naději.

Festival: Metronome Prague svůj velký letní zásah musel znovu odložit. Až příští rok tak mají dorazit do hlavního města hvězdy, jako jsou Nick Cave či Beck. Ale pořadatelé si nechali na termín 10. až 12. září aspoň komornější Warm Up. Na něj dorazí na holešovické výstaviště například Morcheeba. Zajímavý také bude koncert věnovaný Ivanu Královi. Na jeho počest zahrají a zazpívají například Jan Ponocný, Jiří Suchý, Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Lenny, Ivan Hlas, Petr Fiala, Albert Černý, Janek Ledecký, Debbi, Tonya Graves a mnoho dalších.

Televize: V pondělí 6. září oslaví Hana Zagorová 75. narozeniny. Významné jubileum uctí Supraphon výběrem šesti CD, které zmapují zpěvaččinu kariéru. Mnoho pořadů Zagorové věnuje také Česká televize. Jde o filmy, záznamy koncertů nebo pořady, ve kterých byla hostem. Hodně z archivních kousků spatří diváci na ČT3. Ovšem příští víkend se přidá i první program a ČT Art. Na koncertech Zagorovou ovšem diváci momentálně vidět nemůžou. Od začátku srpna nezpívá kvůli zdravotním komplikacím. Zatím má odpočinek naplánovaný do konce října.

Počin: Nemohli jsme si v tipech odpustit ještě jedno album. Zpěvák, kytarista a skladatel Luboš Pospíšil oslavil loni v září sedmdesátku a letos vykrystalizovala nová podoba jeho kapely 5P. Ta zahraje odložené koncerty ke zmíněnému jubileu 27. a 28. září v Lucerna Music Baru a také 7. října v brněnském Semilassu. Ovšem jen před pár dny vyšlo Pospíšilovi sólové album Poesis Beat o jedenácti stopách. Deska měla vyjít už k oněm sedmdesátinám, ale covid vše pozdržel, což podle autorů a tvůrců bylo vlastně dobře, protože se písně stihly doladit a vybrousit.