Daft Punk končí. Připomeňte si duo, na které se nezapomene po generace

Pondělní oznámení, že legendární duo Daft Punk končí, přišlo jako blesk z čistého nebe. Čím si získali místo v srdcích milionů fanoušků po celém světě? A proč jsou považováni za nepostradatelnou substanci při formování současné elektronické taneční hudby?

Daft Punk na premiéře filmu Tron: Legacy, k němuž vytvořili soundtrack. Foto: Shutterstock

Je tomu osmadvacet let, co Thomas Bangalter s Guy-Manuelem de Homem-Christo v Paříži založili ambiciózní projekt Daft Punk. V té době určitě neměli sebemenší tušení, jaký úspěch budou o několik let později slavit se svou debutovou deskou Homework (1997). Díky propojení několika elektronických taneční stylů jako techno nebo acid house se jim podařilo vytvořit jedinečné dílo, které mělo markantní dopad na formování housové hudby a kapel devadesátých let ve Francii.

O pár let později vyšlo jejich druhé studiové album Discovery (2001), které tentokrát dobylo celý svět s hity jako One More Time, Digital Love nebo Harder, Better, Faster, Stronger. Když tahle píseň vyšla o pár let později jako singl z živáku Alive 2007, byla dokonce oceněná cenou Grammy (spolu s oním koncertním záznamem).

Během natáčení Discovery se také zrodila myšlenka na vytvoření alternativních identit, které by posunuly jejich show na novou úroveň. A takto Daft Punk přišli ke svým signaturním robotickým kostýmům, bez kterých si je dnes již nedokážeme představit. 

Následující deska z roku 2005 se setkala s poněkud rozporuplnými reakcemi. Z minimalismu Human After All byla cítit snaha zkusit se na chvíli alespoň částečně pozastavit a vydechnout po masivním diskotékovém nářezu předchozího alba, s čímž část fanouškovské základy příliš nesouhlasila. 

Poslední studiové album, které kapela vydala roku 2013 neslo název Random Access Memories. Nacházel se na něm mimořádně oblíbený hit Get Lucky, který duo nahrálo s Pharrellem Williamsem a Nilem Rodgersem. Podobný úspěch Daft Punk přinesla spolupráce s kanadským raperem The Weekndem na písních Starboy a I Feel It Coming o tři roky později. 

Za zmínku určitě stojí i experimentální sci-fi drama Electroma (2006), které symbolicky poukazuje na obtížné hledání lidskosti v současné společnosti. Duo se zde poprvé ukázalo s hudbou naprosto odlišného charakteru. Osmiminutové video pod názvem Epiloque, které kapela během včerejšího dne sdílela na svůj YouTube kanál, pochází právě z tohoto snímku.

A v roce 2010 byl do kin uveden akční scifi snímek Tron: Legacy režiséra Josepha Kosinskiho, ke kterému Daft Punk zkomponovali soundtrack. Výsledkem bylo vydařené propojení velkolepého zvuku symfonického orchestru s podkresem chladného syntezátorového soundu.

S tím vším je teď konec a podle všeho jen oba pánové, kterým dnes táhne na padesát, vědí důvod. Daft Punk se každopádně nesmazatelně zapsali do dějin světové elektronické hudby přelomu tisíciletí a skrze své skladby i nezaměnitelnou vizáž oslovili a roztančili miliony lidí po celém světě. Zda housová scéna už nikdy nebude jako dřív? To těžko říct. Je ale nadmíru jasné, že Daft Punk zde zanechali vše, co mohli, a na jejich odkaz se po celé další generace jistě nezapomene.