Dej mi pět a půl: Hity Lucie Bílé – od tenisek po vyznání

U příležitosti středečních 55. narozenin zpěvačky Lucie Bílé si připomeneme některé její hity. Dvacetinásobná vítězka ankety Český slavík je na scéně od 80. let a nosičů s jejími písněmi se prodalo přes dva miliony. Večer vystoupí na on-line koncertu.

Neposlušné tenisky

Vyučená krejčová Hana Zaňáková zpívala v polovině 80. let v kapelách Arakain a Vitacit. Mezitím si jí všiml producent Petr Hannig a napsal pro ní písně Horší než kluk a právě Neposlušné tenisky. Právě neúspěšný kandidát v poslední prezidentské volbě přejmenoval mladou dívku z Otvovic na Lucii Bílou. Píseň se natáčela v karlínském studiu Československého rozhlasu, psal se rok 1985 a jde o první známější věc, se kterou zpěvačka s nezaměnitelným hlasem zabodovala. O rok později se Neposlušné tenisky objevily na první eponymní desce Lucie Bílé.

Láska je láska

Obrovský hit, který Bílá nazpívala s Ilonou Csákovou. Objevil se na desce Missariel v roce 1992, která si vysloužila i uznání od kritiků. Samotná píseň má však zajímavý příběh. Přestože byl u všech skladeb na desce uveden jako autor hudby Ondřej Soukup a textů Gabriela Osvaldová, před pár lety při reedici alba Soukup přiznal, že on muziku k Láska je láska nenapsal. Patří totiž interpretovi, kterého svět zná pod jménem Prince, a vydal ji už v roce 1988 pod názvem Alphabet St. Klip Filipa Renče s Lou Fanánkem Hagenem líbajícím kolegu v uniformě také vyvolal dost diskuzí.

Jsi můj pán

V 90. letech se Lucie Bílá objevila také jako hvězda muzikálů. Zářila například v dílech Bídníci, Dracula nebo Krysař. Právě z muzikálu Karla Svobody Dracula, který měl premiéru v roce 1995, je také píseň Jsi můj pán. Slova „mnou nespoután, mnou milován, buď vůle tvá, jsi můj pán“ se tehdy zaryla pod kůži mnoha divákům. Bílá tehdy v dnešním Kongresovém centru hrála po dva roky postavu Lorraine. Z muzikálu Johanka z Arku je zase velký hit Most přes minulost.

eSeMeS

Dvojice Soukup/Osvaldová se kariérou Lucie Bílé prolínala dlouhá léta. Ostatně loni vyšlo u Warner Music album, kde jsou písně podepsané touto trojicí. Výrazně se někdejší manželé podíleli také na albu Jampadampa z roku 2003, ze kterého vynikal singl eSeMeS, ač zrovna tady je hudba převzatá. Bílá už tehdy patřila k nejpopulárnějším tuzemským zpěvačkám a sbírala sošky Slavíků.

Miluji tě

A znovu téma lásky a vztahů, o kterých Bílá zpívá často. Opět Soukup a Osvaldová, tentokrát jde o singl z alba Woman z roku 2007. V refrénu zní právě jen ta dvě slova Miluji tě a v písni je zpěvačka vysloví nesčetněkrát. Šlo zkrátka o jednoduchý, chytlavý rádiový hit. Režii k tomuto videoklipu si vzal na bedra Jiří Strach, který Bílou obsadil například do obou dílů filmu Anděl Páně.

Ave Maria

Vánoční písně a koledy zpívá Lucie Bílá pravidelně už mnoho let včetně svých turné s názvem Bílé Vánoce. Vyšly také na několika albech, naposledy loni před svátky jako záznam z koncertu. A tak vám jako bonus nabízíme skladbu Ave Maria op. 52 No. 6, kde zpěvaččin hlas v českém textu krásně vyniká. Bílá ji zpívala i na zádušní mši za Karla Gotta.