DESKY ROKU: Folkovou muziku letos ovládla silná poetika

Nejen písničkáři se letos činili a vybrat v kategorii folk a jemu příbuzných žánrů pět desek bylo náročné. Je však nutné ocenit hlavně počiny Vojtěcha Urbánka, Ivo Cicvárka i Lenky Nové, potažmo poctu Jaroslavu Seifertovi v podání Miroslava Palečka.

Ondřej Fencl Foto: Kateřina Smid

Lenka Nová – Dopisy

Zpěvačka známá z někdejšího působení v kapele Laura a její tygři sbírala tři roky dopisy od svých fanoušků, aby z nich připravila krásnou koncepční desku, která je v sólové dráze její čtvrtou studiovou. Lenka Nová se na rozdíl od předchozí spolupráce s Michalem Horáčkem nejen albu Čtyřicítka částečně pustila i do textů, které vycházejí právě z oněch skutečných dopisů. Pomohli jí ale třeba i Tomáš Belko nebo Vlado Krausz, tak jako u prvního singlu Adresa: Nebe. Často zadumané texty však přirozeně doplňuje i zpěv Nové, která své zkušenosti citlivě pokládá do různých poloh. Hudebně přiložil ruce k dílu mimo jiné Petr Malásek, s nímž zpěvačka běžně vystupuje na koncertech. Zvukově vše zabalil Michal Pekárek.

Vojtěch Urbánek – Zhasínám Karlín

Přestože má tahle deska jen osm skladeb a trvá necelou půlhodinu, zasáhne vás na dlouho. Písničkář Vojtěch Urbánek album Zhasínám Karlín sám označil za urban folk, protože písničky vtáhnou posluchače skutečně do ulic města, kde se mísí různé lidské osudy. Majitelů CD není moc, Urbánek připravil jen limitovanou edici sta kusů vždy s unikátní fotografií, kterou sám v Karlíně pořídil. Ovšem na různých platformách můžete poslouchat dosytosti. Stejnojmenný singl už zabodoval v rádiích a potenciál mají i další písničky. Nevšední autentické texty doplňuje nejen Urbánkova kytara a foukací harmonika, ale někdy i klávesy Mikuláše Čimbury a bicí Miroslava Faderholze. Unikátní je deska i v tom, že je převážně natáčená živě.

Ivo Cicvárek a Velký svět – Padá

Folkový písničkář ve spojení s kapelou nabízí i trochu toho rocku či jiných žánrů, ovšem deska Padá si ve výběru své místo bezpochyby zaslouží. Právě Velký svět se jmenovala před sedmi lety sólová deska, za kterou byl Ivo Cicvárek nominovaný na Anděla. Čtrnáct písní na novince spojuje podle autorů motiv nepřesných vzpomínek na minulost. Dlouholetý učitel si pohrává s texty i hudební složkou (s tou mu pomohli kolegové z Velkého světa) a do hlavy posluchačů vnáší radostnou náladu. Pěvecké party hostovsky obstaraly Markéta Tulisová a Martina Trchová, příjemně osvěžující hlasy. Cicvárek s kolegy měli štěstí, že ještě stihli desku Padá před první vlnou koronaviru pokřtít.

Ondřej Fencl & Hromosvod – Na kraji nebe

Po čtvrtstoletí existence kapely Hromosvod se její zakladatel a vůdčí osobnost Ondřej Fencl rozhodl, že je na čase začít vystupovat také pod vlastním jménem. Aby ne, když je celá léta v Hromosvodu takřka výhradním autorem. V obrozené sestavě se obklopil prvotřídními muzikanty včetně kytaristy Vojtěcha Jindry, který stojí za většinou aranží, nebo bubeníka Tomáše Marka hrajícího kdysi i s Lucií. Prostě skvěle hrající parta, což je znát i na desce Na kraji nebe, která vyšla v létě a uprostřed dvou vln pandemie trochu neprávem zapadla. Dosud nejdospělejší Fenclova nahrávka si rozhodně zaslouží i vaši pozornost.

Miroslav Paleček – Písně domova (Pocta Jaroslavu Seifertovi)

Koncept, který písničkář Miroslav Paleček připravil ke svým 75. narozeninám, nechal vzpomenout na loňské mnoha cenami ověnčené album Vladimíra Mišíka Jednou tě potkám. Na něm totiž zní zhudebněné básně takových velikánů české poezie, jakými byli Jan Skácel, Jiří Orten nebo František Gellner. Paleček si vybral jen jediného, držitele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Zkušený písničkář jeho dílo prostudoval a se svolením Seifertových dědiců upravil do sedmnácti písní. K hudebnímu vyjádření si pozval pestrou škálu muzikantů a dohromady jde s nádhernými verši o silnou poctu velkému básníkovi připravenou se vší pokorou.