DESKY ROKU: Swingové folkárny i jazz propojený s hip hopem

Do našeho výběru se nedostaly jen čistě jazzové desky, ale proč taky, když se tolik skvělé muziky odehrává právě na pomezí žánrů, ať už jde o swing B-Side Bandu nebo propojení s hip hopem v podání JeNa Hovorky a Marka Urbánka.

Jan Smigmator – Murphyho zákon

Ve svém nejnovějším počinu překvapuje Jan Smigmator hlavně tím, že zpívá česky. Nahrávání desky se zúčastnil také fenomenální klávesista Ondřej Pivec nebo klavírní virtuos Ivo Kahánek. Murphyho zákon přináší trochu jinou atmosféru, než na jakou jsme u Smigmatora zvyklí, a žánrové přesahy jsou tu jasně patrné. Nedá se ovšem říci, že by nově nabitá inspirace celkovému hudebnímu zážitku ublížila, ba naopak.

JeN Hovorka, Marek Urbánek – July 2019

Příkladná ukázka toho, jak mohou improvizované projekty fungovat, pokud je vezmou do rukou ostřílení muzikanti. Propojení hip hopu a jazzu zde naprosto přirozeně zapadá a v každé skladbě se dá najít mnoho zajímavých nahodilostí, které ovšem posluchače nikterak nevytrhují z atmosféry. I přes delší stopáž několika songů má album po celou dobu skvělou flow, je žánrově provázané a skrz svou přesvědčivost si dokáže jistě najít celou řadu posluchačů.

B-Side Band – Folk Swings

S pozoruhodným konceptem letos přišel Vojtěch Dyk a jeho brněnská kapela. Album obsahuje známé české folkové písničky, ovšem ve skvělých swingových aranžích, které jsou tomuto uskupení více než blízké. Nechybí ani spolupráce s původními autory jednotlivých kousků, jako jsou Jaromír Nohavica, Pokáč, Ewa Farna nebo Radek Pastrňák z Buty. Vedle nich jsou zde i nově zpracované písně Karla Kryla a Zuzany Navarové. Oba by s tímto s provedením byli jistě spokojení.

Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach

Poeticky laděná novinka Dana Bárty ve spolupráci s výbornými instrumentalisty z Illustratosphere nabízí nádherné muzikální melodie i letitou praxí vyšperkovanou jedinečnost. Album není z těch, které posluchači ocení hned během prvního poslechu, vyžaduje čas. Jakmile se však dostane pod kůži, velmi těžko se podmanivého kouzla tohoto intenzivního hudebního zážitku zbavíte.

B/Y Organism – The New Beginnings

Spolupráce skladatele a kytaristy Kirilla Yakovleva s pianistou Danielem Bulatkinem přináší velkou porci energie a svěžích akordických postupů. Posluchače si zde dozajista získají chytlavé melodie, osobitě pojaté aranže i zvuková různorodost, která je zde přítomna od začátku až do úplného konce. Celé album je podáno s neobyčejnou lehkostí, smyslem pro větší koncept a je doladěno harmonickým balancem mezi oběma umělci.