Úspěch Rangers. Prodaný milion a přejmenování

Po dvou výhrách na Portě přišla z Pantonu nabídka na debutovou desku. Kapela Rangers ji nahrála v roce 1969 a doma ji chtěl mít kde kdo. Nyní vychází v reedici. Osudy skupiny pak byly křivolaké a nyní její repertoár hrají čtyři party.

Kapela Rangers Foto: Miroslav Hucek

Po prvním albu Karla Kryla máme v nové rubrice další debut. A znovu jde o rok 1969. Kapela Rangers však vznikla už o pět let dříve. Tehdy se na Lužnici dohodli Milan Dufek s Antonínem Hájkem, že založí westernovou skupinu. Sestavu brzy rozšířili Jiří Veisser, Miroslav Řihošek a Jan Vančura a první koncert kapela absolvovala v roce 1965 ve Vinohradské sokolovně už pod novým názvem Rangers. Prvním honorářem bylo pivo a párek.

Pravidelně vystupovali v budově ČVUT na Karlově náměstí a přibrali také Radka Tomáška a zpěvačku Jaroslavu Hadrabovou. Prvním konferenciérem kapely byl Miroslav Černý. V roce 1967 vyrazili početní Rangers na první Portu do Ústí nad Labem, kterou vyhráli. Prvenství obhájili o rok později. Černý přivedl jako druhého moderátora kolegu z práce od rýsovacího prkna – Petra Nárožného. Kapela hrála pravidelně ve velkém sále Dopravních podniků, nynějším KD Vltavská.

Proč se jmenují jako zabijáci?

Už v roce 1968 vydal Panton několik singlů a Rangers nabírali na popularitě. O rok později na prvním Festivalu Country + Western v Praze získali ocenění pro nejúspěšnější skupinu. Náročné koncertní šňůry nebyly nic pro Hadrabovou, a tak kapelu opustila, ale to už pánové nahrávali písně na první LP desku. Ta nese název The Rangers (I.) a mezi dvanáctkou písní jsou hity, které známe dodnes – Ta zem je tvá zem, Zvedněte kotvy, Balíček karet nebo Plavci.

V roce 1970 získali Rangers Zlatý štít Pantonu za první milion prodaných gramofonových desek. Objevovali se v televizi a vše běželo náramně. Až se v jedné, mimochodem výborné recenzi v Rudém právu objevila věta „… proč se těch šest sympatických chlapců jmenuje jako američtí zabijáci ve Vietnamu?“ A tak Pragokoncert na kapelu zatlačil, aby se přejmenovala. Nový název si zvolili podle jedné z písniček – Plavci. Fanoušci ale dobře věděli, o koho jde.

Přes tři sta koncertů za rok

Repertoár Rangers či Plavců tvořily tři druhy písní. Časté byly tradicionály a převzaté písně opatřené vždy českými texty, ale nechyběla ani vlastní tvorba. Mezi další velké hity kapely pak patřili Pole s bavlnou, 500 mil, ale i Trpasličí svatba a Inženýrská, které napsal Jaroslav Uhlíř. „Ty největší hity jsou ty nejstarší, které jsme vydali na prvních třech deskách, to je klasika,“ vzpomínal v pořadu Xaver a host Miroslav Řihošek.

Mezi další známé konferenciéry, kteří s kapelou jezdili, se zařadili třeba Luděk Nekuda či Jiří Wimmer. Například v roce 1972 zvládla kapela těžko uvěřitelných 310 koncertů! To už se kapela mezitím profesionalizovala a mnozí opustili vcelku lukrativní inženýrská místa. Plavci se stali velmi populární a jezdili po celém světě. Hráli ve více než padesáti zemích včetně Jižní Ameriky.

„Dali jsme se dohromady ve studentské menze s tím, že budeme hrát kovbojárny, jak Tonda prohlašoval. Netušili jsme, že budeme hrát tak dlouho, a že se tím taky budeme živit. Spíš jsme to brali jako koníček a ze začátku skoro jako recesi,“ řekl před lety pro Český rozhlas Řihošek a v jiném pořadu stejného média zase Vančura uvedl: „Když budu hodně skromný, tak řeknu – hráli jsme první ligu. Petr Nárožný vždycky říkal, že jsme vlastně takový veřejný majetek. Svým způsobem to byla pravda. Na jednu stranu to bylo příjemné, na druhou stranu jsme měli toho soukromí méně. Ale já jsem si to docela užíval.“

Těžké osudy

Právě Jan Vančura ale v roce 1987 kapelu opustil a o dva roky později zemřel na rakovinu kapelník Antonín Hájek. Skupina se sice po revoluci vrátila k názvu Rangers, ale potíže se jí nevyhýbaly. Na konci roku odešel Jiří Veisser a v roce 2005 při šnorchlování tragicky zahynul Milan Dufek.

Vznikly různé nástupnické kapely. Rangers si může říkat parta, ve které působí Řihošek a loni si připomněla 55 let skupiny. Dlouho zde působil také Vančura, ten má nyní kapelu Jan Vančura a Plavci. Existují však také Rangers Band a New Rangers, kde zase hraje Jiří Veisser. A tak se cesty kdysi velkých kamarádů ze studií rozešly. Písně Rangers ovšem žijí dál.

Když před šesti lety vyšlo u Supraphonu trojalbum s téměř osmdesáti písněmi Rangers, které sestavil Miroslav Černý, řekl k tomu: „Když si chci odpočinout, pouštím si desky. Vyberu všechny s Rangers, otevřu Coca-Colu, natáhnu se do křesla a poslouchám. Poslouchám, broukám si s partou, která tu není a přece je, a obdivuji její kumšt. Vřele doporučuji. Zkuste to taky.“ Na konci dubna nabídne Supraphon v reedici i onu debutovou desku Rangers, spolu s patnácti dalšími jejich písněmi.