Diváci iMuchy se dočkají superhrdiny, oživlých obrazů i podmanivé muziky

Michal Dvořák představil úzkému okruhu diváků v předpremiéře multimediální show iMucha. Moderně zpracovaný příběh slavného malíře zaznamenala Česká televize, ale do premiéry, která je naplánovaná na 16. února 2022, čeká představení ještě kus cesty.

„Musíme zásadně přehodnotit scénografii, protože původně byl ten formát dělaný do menšího prostoru, takže stejně jako s Vivaldiannem musíme mít připravené představení pro velké divadlo, malou i velkou halu. Ve velké hale jsou totiž nezbytná velká plátna po stranách, protože bez nich lidi už třeba z třiceti metrů nevědí, co se děje na pódiu,“ líčí Michal Dvořák jeden z mnoha úkolů, který na něj a jeho tým v následujících měsících čeká.

Souboj tvořivosti a destrukce

Představení iMucha tak, jak jsme jej mohli vidět v až lehce strašidelně prázdné O2 areně, obnáší mnoho uměleckých žánrů a profesí. Na projekční síti se odvíjí komiks, jenž celý příběh zastřešuje, za ním dojde na živá hudební čísla, do toho se tancuje jak ve stylu nového cirkusu, tak baletně, v exportní anglické verzi vše komentuje bondovský herec Pierce Brosnan a jednou nebo dvakrát představení vystoupí i do prostoru k divákům.

„My jsme teď pro televizi ten příběh odehráli celý, ale jevištní adaptace neunese tak dlouhé vyprávění, takže jednoznačně musíme zkrátit začátek, dát tomu větší dynamiku, některá čísla možná vyhodit úplně a ty, co za to stojí, naopak prodloužit,“ líčí Dvořák. „Zároveň si myslím, že musíme přehodnotit vizibilitu lidí na pódiu. Ve velké hale nemůžou být na rovné ploše, protože u dvanáct metrů hlubokého pódia je vzadu lidi vidí už jenom po pas,“ vyjmenovává další potíže, které se s uvedením do reálného provozu před publikem musí vyřešit.

Z představení iMucha

V představení sledujeme nejprve vlastně banální transatlantickou lovestory, která však záhy přejde v boj proti těžko definovatelnému zlu pomocí superschopností, v souboj tvořivosti a destrukce. Vše je proloženo více či méně dobovou hudbou a samozřejmě díly Alfonse Muchy. Na plátně tak doslova ožívají nejen jeho ikonické plakáty, ale i výjevy z monumentální Slovanské epopeje.

„Moc mě těší, že hlavně rodinní příslušníci a znalci Muchy to naše moderní pojetí přijali velmi pozitivně. Trochu jsme ho odintelektualizovali a já si myslím, že to Muchovi pomohlo, stejně jako to pomůže všem starým mistrům, kteří jsou považovaní za zkostnatělé fosilie z muzea, ale ti frajeři většinou za života byli obrovští pankáči a moderní lidi,“ vyznává se Dvořák. „Vždycky dávám k dobrému, že Mucha jezdil po Paříži na kolečkových bruslích a bratři Lumièrové na jeho prostěradle zkoušeli filmové projekce. Ty lidi si zaslouží, aby se na ně nahlíželo jako na dynamické osobnosti, které posouvaly dějiny.“

Mucha míří do světa

Historie iMuchy se začne odvíjet 16. února 2022, kdy je naplánovaná světová premiéra do pražského O2 universa. Zároveň se počítá s uvedením v zahraničí. Ostatně televizní záznam se nyní pořizoval i proto, aby se show, která je trochu koncertem, trochu cirkusem, trochu projekcí a trochu divadlem, mohla nabídnout cizím promotérům.

Z představení iMucha

„Teď se dolaďují smlouvy, takže nemůžu prozrazovat nic konkrétního, ale máme předjednanou dvakrát Asii, Kanadu a tři různé evropské státy. Tím trochu uklidňujeme investory, protože dokončovací práce pořád stojí peníze…“ říká Dvořák.

Zároveň ví, že přípravy stále nejsou u konce, spíš naopak: „Teď nastává ta nejtvrdší chvíle, kdy se člověk nesmí bát škrtat a předělávat. Ono je to jako u písniček. Těch, které vzniknou za pět minut, a už na ně nikdy nesáhnete, je málo. Většinou je to vydřené. Hudebním slangem řečeno teď musíme naše představení doaranžovat a domasterovat. Pak už může mezi lidi.“