Dlouhej únor Mandrage skončil hned prvního, ale zato se ctí

Těžko říct, kolik fanoušků to ve frontě na kabát nebo vrácení zálohovaného kelímku vlastně postřehlo, ale když v sobotu v pražském Foru Karlín dozněl poslední tón posledního koncertu kapely Mandrage, z reproduktorů se ozvali The Verve s jejich hitem The Drugs Don’t Work. Minimálně u přítomných kolegů z hudební branže to vyvolalo pozdvižené obočí.

Protože právě kvůli zpěvákovi Víťovi Starému a jeho problémům se závislostí Mangrage odpískali Dlouhej únor už první den v měsíci. A z ambiciózní šňůry, kdy v Brně se přidával už třetí termín, zbyl koncert jediný, a to ještě ne v kompletní sestavě.

Ať už dvacet let stará feťácká zpověď Richarda Ashcrofta vyvolala u posluchačů úšklebek, nebo pohoršení, koncert, kterého předtím bylo narvané Forum Karlín svědkem, nezanechal ani jednu z těchto reakcí.

Střídání hostujících zpěváků na každý song bylo nakonec bez vady. Koncerty Mandrage vždy stály spíš na jednotlivých písničkách, než že by to byla jednolitá show, takže ani případné o trochu delší pauzy na představení dalšího vokalisty večeru na síle neubraly.

Naopak samozřejmě dojemná, ale nikterak exaltovaná solidarita kamarádů hudebníků přidala koncertu další rozměr. Za mikrofonem si po jedné či více písních střihli Mirai, Žofie Dařbujánová, Adam Mišík, kapela Jelen, Tereza Balonová nebo producent Armin Effenberger. Ale taky Anna K., jež přeci jen nepatří mezi generační souputníky kapely.

Tomáš Fröde z kapely Imodium vnesl do vokálů Mandrage rockovější prvek, naoapk Sebastian, který kapele rovněž dříve předskakoval, se ve třech kouscích předvedl jako zpěvák, který by svým projevem mohl Starého zfleku nahradit.

Nestane se tak. Kapela by sice asi bez problémů mohla najít nového zpěváka a s neutuchající přízní fanoušků pokračovat, nicméně rozhodla se jinak. A je to lidsky hodnotné gesto – zastavit perfektně rozjetý vlak, bez ohledu na finanční a jiné následky. Prostě proto, že bez (S)starého kamaráda to nemá smysl.

Nezbývá než doufat, že se naplní Lennonův výrok, který na závěr koncertu citoval Pepa Bolan: „Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“ Tedy, že se jednou zpěvák Mandrage dá dohromady. A že tohle ve skutečnosti ještě není konec.