Doteď jste nebyli klienti státu, řekl Zaorálek bedňákům. Potlesk nesklidil

Staroměstské náměstí v Praze se v pondělí večer stalo svědkem ojedinělé demonstrace. Za živou hudbu sem přišli orodovat muzikanti, pořadatelé akcí i jejich technici. O rozestupy pod pódiem se postaraly kované bedny na koncertní vybavení.

Iniciativa Za živou hudbu upozorňuje, že hudebníci a jejich realizační týmy byli první, kterým vláda v souvislosti s opatřeními proti koronaviru znemožnila fungovat.

„Hudební sektor nyní běží jen na patnáct procent,“ řekla Jana Heřmánková z firmy T servis. „Jenom my dáváme během celého roku práci dvěma stům lidem. Je to skupina odborníků, kteří se na začátku kariéry rozhodli, že budou zvukařem, osvětlovačem nebo výrobcem hudebních nástrojů. Dnes chodí na brigády i na pole. Ale chtějí se vrátit k práci, ve které se vzdělávali. Chtějí dělat to, co umí nejlépe,“ dodává Heřmánková.

S odkazem na okamžitý zákaz akcí v Moravskoslezském kraji několikrát zaznělo, že koncerty nejde pořádat bez základní důvěry jak návštěvníků, tak promotérů. „To, co se nám teď stalo v Ostravě, je to nejhorší, co nás mohlo potkat,“ soudí Josef Ženíšek ze Smart Promotion. „Od začátku krize jsme doteď zrušili čtyřiapadesát akcí, na kterých se mělo pracovně účastnit přes tři tisíice lidí. Ti teď mají problém,“ říká.

Na pódiu v centru metropole vystoupil i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Na začátek sice vtipkoval, že si snad z náměstí, kde se popravovalo, odnese hlavu na krku. Když však čelil rozvášněným „bedňákům“, do smíchu mu nebylo.

Přítomné ovšem svým proslovem nepotěšil, ani příliš nepřesvědčil. „Nemohu vám slíbit, že v září nebo říjnu se počet lidí nad tu tisícovku zvětší. Je to nerealistické. Kdybych to dnes tady slíbil, tak by to jednak bylo nezodpovědné a jednak je to opak toho, co mi říkají hygienici. Nesouhlasím s tím, když se říká, že vláda šíří strach mezi lidmi. Pandemie je realita, která je kolem nás,“ uvedl Zaorálek.

Za vládu Andreje Babiše však přislíbil i jakousi pomoc. „Budeme se snažit dát prostředky pořadatelům festivalů a hudebních akcí z oblasti komerční kultury. Je to úplně nová věc. Vy jste často nikdy nebyli klienti státu a dnes se vám snažíme pomoci,“ řekl ministr. „Zároveň se snažím vyjednávat, aby se schválil nějaký bonus pro osoby samostatně výdělečně činné. A jednám s ministerstvem financí ohledně snížení DPH pro oblast kultury. Nemohu vám to slíbit, ale myslím si, že je to nejelegantnější cesta.“

Celý projev Lubomíra Zaorálka

Na Zaorálka navázal například i Jan Lippert z firmy ZL Production. „Připravil jsem si pozitivní projev, ale po vystoupení pana ministra ho chci roztrhat. Chtěl bych ho poprosit, aby byl ministrem kultury, ne strachu. V červnu začaly první akce, které probíhají do dneška. Žádná z nich nic nezpůsobila, tak nemá smysl vyhrožovat a dávat za příklad daleké zahraničí,“ řekl.

Zaorálek totiž mluvil o Izraeli, kde přibývá dva tisíce nakažených denně. Nebo o Německu, kde „zakázali zpívat“. „Pan ministr ovšem zapomněl dodat, že německá vláda svým lidem okamžitě pomohla,“ reagoval potom suše režisér Michal Caban známý hlavně jako spolutvůrce ceremoniálů filmového festivalu v Karlový Varech.

Hudebníci po vládě žádají vytvoření plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, urychlené spuštění přislíbených podpůrných programů či přípravu plánu obnovy živé kultury.