Dražby z hudebního světa. Dominují Beatles a kytary

V červnu se bude v Beverly Hills konat aukce, ve které bude i kytara Kurta Cobaina, s níž zahrál slavný akustický koncert v New Yorku jen několik měsíců před svou smrtí. Podívali jsme se, co dalšího se v minulosti dražilo, co se týče hudební branže.

Kytary

Kurt Cobain s kytarou Martin Foto: MTV

Frontman kapely Nirvana hrál na kytaru Martin D18E v listopadu roku 1993. Album MTV Unplugged in New York vyšlo po jeho smrti a bylo velmi úspěšné, získalo i cenu Grammy. Podle aukční síně Julien’s Auctions, která velkou show s mnoha předměty hudebních hvězd pořádá, se může cena nástroje z roku 1959 vyšplhat až na jeden milion dolarů, tedy více než 25 milionů korun. Kytara se prodává i s ošuntělým kufrem. Uvnitř je semišový pytlík, ve kterém si Cobain údajně uchovával heroin.

Před rokem vynesla aukce kytar Davida Gilmoura, někdejšího frontmana skupiny Pink Floyd, v přepočtu téměř půl miliardy korun. Nejdražším kouskem byla kytara Fender Stratocaster z roku 1969, která se vydražila za téměř čtyři miliony dolarů. Gilmour poslal výtěžek aukce na charitu.

A kolik stála vůbec nejdráž prodaná kytara v aukci? Byl to také Fender Stratocaster, na který se však v roce 2004 pro získání peněz pro postižené po tsunami v Asii podepsali třeba Eric Clapton, Mick Jagger, Paul McCartney, Sting, Bryan Adams nebo už zmíněný Gilmour. Tahle kytara se před pěti lety vydražila za těžko uvěřitelných 2,7 milionu dolarů, což je 68 milionů korun.