Dražby z hudebního světa. Dominují Beatles a kytary

V červnu se bude v Beverly Hills konat aukce, ve které bude i kytara Kurta Cobaina, s níž zahrál slavný akustický koncert v New Yorku jen několik měsíců před svou smrtí. Podívali jsme se, co dalšího se v minulosti dražilo, co se týče hudební branže.

The Beatles

Lennonův Rolls Royce Foto: Royal BC Museum

Předměty spojené s Elvisem Presleym, Michaelem Jacksonem nebo Rolling Stones se draží neustále. Ale kdo drtí všechny, jsou jednoznačně The Beatles. Dražily se mnohé jejich nástroje, oblečení, ručně psané dopisy nebo texty velkých hitů. Vždyť fanoušků po celém světě mají dosud miliony. Dlouho byl nejcennější věcí spojenou s kapelou ručně pomalovaný Rolls Royce Phantom V Limousine Johna Lennona. Vůz byl v roce 1985 prodán Jimu Pattisonovi za 2,23 milionu dolarů.

Ovšem jeden krásný příběh vynesl v dražbě ještě o něco více. Když si v roce 1962 koupili John Lennon a George Harrison kytary Gibson J-160E, měli velkou radost. Nástroj stál 161 liber. Lennon na něj nahrál třeba písně She Loves You, Love Me Do či All My Loving. V prosinci 1963 se však kytara při vánoční show ve Finsbury Parku ztratila. O několik let později jí získal John McCaw, jenže netušil, že patřila Lennonovi. Až po čtyřiceti letech se rozhodl podívat se jí na zoubek a zjistil šokující pravdu. Před necelými pěti lety tento kousek vydražil neznámý kupec za 2,4 milionu dolarů, to je přes 60 milionů korun.