Dražby z hudebního světa. Dominují Beatles a kytary

V červnu se bude v Beverly Hills konat aukce, ve které bude i kytara Kurta Cobaina, s níž zahrál slavný akustický koncert v New Yorku jen několik měsíců před svou smrtí. Podívali jsme se, co dalšího se v minulosti dražilo, co se týče hudební branže.

Desky

Jediná kopie desky Once Upon A Time In Shaolin Foto: archiv

V žebříčku nejdražších desek v historii má v polovině případů zastoupení jedna liverpoolská skupina, ano jsou to The Beatles. Vinyly z jejich začátků jsou velmi vzácné, třeba amatérský singl s písní That’ll Be The Day, který nahráli v roce 1958 ještě jako The Quarrymen, nebo debutové LP Please Please Me z roku 1963. Ovšem nejdražší deska od Brouků je White Album s pořadovým číslem 0000001, které patřilo Ringo Starrovi. Tenhle kousek si kdosi pořídil v roce 2015 za 790 tisíc dolarů.

Ve stejném roce zaplatil kontroverzní podnikatel Martin Shkreli dva miliony dolarů, tedy přes padesát milionů korun za jediný CD výlisek studiového alba Once Upon a Time in Shaolin legendární hiphopové kapely Wu Tang Clan. Podmínkou prodeje bylo, že kupec nesmí nahrávku komerčně šířit dalších 88 let. Části dvou písní a intro zveřejnil Shkreli v roce 2017 poté, co se stal Donald Trump prezidentem USA. Ve stejném roce pustil část alba živě i na YouTube. Poté, co ho někteří členové Wu Tang Clan kritizovali, rozhodl se Shkreli desku vydražit na eBay. Vyvolávací cena byla jeden dolar a šťastný majitel ho získal za milion dolarů.