Dříč s buldočí vytrvalostí. Grohman z Chinaski by oslavil padesátiny

Bubeník a textař známý svou výbušností a precizností tlačil kapelu Chinaski kupředu. Pavel Grohman by v úterý oslavil padesátiny, ostatně text k hitu 1970 napsal on. Před dvanácti lety tragicky zahynul po nehodě na motorce.

Foto: Ondřej Pýcha, Universal Music

Už v roce 1980 se potkali Michal Novotný (později Malátný) a Pavel Grohman na základní škole v Jičíně. „Pavel Grohman… Hroch… Kamarád z dětství a hlavní aktér všeho, co po dětství následovalo. Každej z nás úplně jinej, on extrovert, já introvert, on akční, já malátnej, a přesto jsem si často říkal, že dohromady tvoříme jednoho vyváženýho člověka. Člověka, pro kterýho není nic nemožný, když na to přijde,“ vzpomíná na letitého kamaráda Malátný v knize Chinaski poprvé.

Z jejich dlouholetého kamarádství vzniklo několik kapel. Ta první se jmenovala Ufo a kluci hráli poprvé na konci sedmé třídy na školním výletě v Sedmihorkách na nakreslené kytary. Už tehdy ale Malátný kamaráda popisoval slovy: „Když se Hroch pro něco nadchnul, pustil se do toho s buldočí vytrvalostí a nedal pokoj, dokud nedosáhl výsledku.“

Studentských kapel měli pánové ještě několik, až vznikly v roce 1987 Starý Hrady podle názvu zámku, se zkoušelo. To už se dalo hovořit o hudebním seskupení, protože Grohman se stal správcem školní aparatury na strojní průmyslovce v Hradci Králové a postupně ji celou přesunul domů do Jičína. První dochované nahrávky ze studia však vznikají až s názvem Starý hadry.

Po revoluci se Grohman přestěhoval do Prahy, kde také kapela začala vystupovat. Trvalo však ještě skoro čtyři roky, než Hroch s demonahrávkou obešel vydavatelství a povedlo se přesvědčit KaB Music. Přesně před šestadvaceti lety se kapela přejmenovala na Chinaski a záhy nahrála první desku. Točila se ve studiu Propast Petra Jandy a produkoval ji legendární kytarista Radim Hladík.

Na přelomu století se kapela z menších klubů dostává do větších a navazuje spolupráci s manažerkou Hanou Petřinovou. „Když mě oslovilo vydavatelství B&M Music ohledně Chinaski, vůbec jsem nevěděla, o co jde. Ale sedla jsme si s nima lidsky – měli v sobě pokoru, nechali si poradit a s Pavlem Grohmanem se mi dělalo skvěle, on byl vůdčí osobnost a hnací motor té kapely,“ vzpomínala Petřinová v magazínu Autor In.

Chinaski v roce 2007 Foto: Ondřej Pýcha, Universal Music

Členové dobře šlapající party Hrocha na stránkách kapely líčili takto: „Všechno, co má, si vydřel. Spoustu věří řeší silou, je despota, mnohdy máme zásadní konflikty. Vybouchne kvůli kravině a nikdo nechápe, co se děje. Za chvíli se zklidní – prostě cholerik. Prudí za věci, které zdánlivě nemají opodstatnění. Kapelu to ale žene dopředu. Zjistili jsme díky němu, že spousta z toho, o čem člověk trvrdí, že nejde, prostě jde.“ Velmi výstižná charakteristika člověka, který by pro kapelu udělal vše.

Grohman měl svou PR agenturu a psal reklamní texty. Ovšem výborně zvládal i ty písňové pro Chinaski. Napsal hity jako Klára, 1970, Zadarmo nebo Tabáček. V něm se mimo jiné zpívá: „Pokuste se tvářit nešťastně, všude se dočítám, že umřu předčasně. A taky vím, že oběžuju okolí, čekám konec, zatím nic nebolí.“ 

Ten konec přišel pro Grohmana velmi nečekaně. V pátek 25. července 2008 se u Vamberka na motorce srazil s odbočujícím autem, které se snažil předjet. Jen týden poté, co měl menší motocyklovou nehodu i Malátný. Následkům zranění Grohman podlehl při transportu do nemocnice. Bylo mu pouhých osmatřicet let.

Aktuální sestava Chinaski Foto: Tomáš Beran

Zůstala po něm manželka Lucie a dva synové. Kapela si dala na několik týdnů pauzu, ale záhy dohodla, že bude pokračovat. Chinaski dokonce odjeli podzimní turné, které Grohman naplánoval, na bubny tehdy zaskočil David Koller. Ještě v prosinci téhož roku nastoupil do Chinaski jako bubeník Ota Petřina junior. Mezitím členové kapely nahráli písničky na CD Autopohádky, na kterém stihl Grohman nahrát dialogy a napsal většinu textů.

Malátný se mimo jiné i po letech svěřil, že se mu o Grohmanovi zdá. Prý s ním „diskutoval“ i krok, kdy kapelu museli opustit čtyři členové na konci roku 2017. Podle Malátného by ovšem razantnější Hroch toto rozhodnutí učinil už o rok dříve. Na počest svého kamaráda napsal Malátný píseň Šatna, kde zpívá: „Došel mi humor uprostřed léta, došly mi slova, nezbyla věta. Vždycky mi dojdou síly i slzy, když léto skončí tak strašně brzy.“ Život Pavla Grohmana vyhasl opravdu strašně brzy.