Dvě stě lidí, vyprodáno. Na Vypsané fixe vlály i reflexní vesty

Byl to trochu vabank, jak bude sobotní koncert na parkovišti v Holešovické tržnici vypadat. A hlavně jak na něj bude reagovat publikum zvyklé Vypsané fixé lézt na pódium a skákat z něj do davu, což by na betonové ploše mezi pavilony nemuselo dopadnout dobře.

Protože pod pódiem se tenktokrát kotel neutvořil, ve zhruba šedesáti autech přijelo publikum čítající kolem dvou set lidí, kteří uvnitř svých plechových miláčků také zůstali, aby taky dostáli povinnosti izolovat se od jiných.

Jenže nebyl by to koncert Vypsané fixy, aby se diváci nevyblbli aspoň alternativně. „Viděl jsem Bruce Willise, který autem sundal vrtulník, ale k tomu tady asi nedojde,“ vtipkoval zpěvák Márdi před začátkem koncertu. „V životě jsem takhle nehrál, takže i pro mě je to absolutně nový zážitek. Čekám troubení klaksonů a stříkání ostřikovačů.“

Pořadatelé kolem sedmé večerní začínali příchozí lifrovat na místa, kde měli strávit celou show. Nižší auta dopředu, robustnější do zadních řad, aby každý pokud možno dobře viděl. Takže upozornění do budoucna: s nabobtnalým súvéčkem a černými skly tu nebudete za frajera.

Ještě před začátkem koncertu se nebezpečně zatáhlo, takže aparaturu rychle zakryli igelitem. Nakonec se naštěstí vyčasilo a jediné, co mohlo zúčastněné trápit, byla zima. Pódium bez zastřešení by jinak vedlo k tomu, že déšť by koncert nejspíš úplně zrušil.

Dá se u publika v autech poznat, jestli troubí nadšením, nebo nevolí? „No, v autech se dá dělat spousta věcí, takže uvidíme,“ usmíval se před koncertem Márdi.

Vypsaná fixa kromě Art Parkingu má za sebou i před sebou několik streamovaných koncertů. „Odehráli jsme komplet první desku a teď zahrajeme další, pro kterou lidi hlasovali na Facebooku. Album Brutální všechno bylo v pohodě, z toho jsme neuměli třeba dvě písničky a strašně rychle naskočily,“ prozradil Márdi. Následovat bude album Fenomén z roku 2007. „Z něj nehrajeme jenom asi čtyři nebo pět věcí, takže si myslím, že bychom to taky měli dát. Kytarista Mejla se toho trochu bojí, ale on to zvládne.“

Mezitím se parkoviště pod pódiem zaplnilo, pivo (nebo ovocný birell pro řidiče) teklo proudem, každý si mohl donášku objednat prostřednictvím SMS až do vozu. A když úderem osmé spustila Fixa svůj nabušený set, ukázalo se záhy, že tento koncert bude k sezení jen omezeně.

Nejdříve si publikum jen poťukávalo rukama v otevřených okýnkách. Následně si na výzvu kapely někteří sundali trička, méně odvážní točili ve vzduchu aspoň reflexní vestou z povinné výbavy. Těžko říct, co se odehrávalo v zavřených houpajících se vozidlech, ale jeden z řidičů projevoval nadšení až do té míry, že v otevřených dveřích stoupl na podlážku a svoje auto rozhoupal tak, že tlumiče musely trpět!

Troubilo a blikalo se jednak místo aplausu mezi písničkami, ale také občas do rytmu. Ale hlavně bylo znát, že si každý užívá po delší době zase hudbu naživo. Díky bohu za to, že se aspoň takhle v omezené míře hraje.