Eva Pilarová, Honza Vyčítal i Karel Fiala. Koho si letos vzalo hudební nebe

Rok 2020 byl tragický na mnoha úrovních. Vedle pandemických opatření tak nemůže chybět ani ohlédnutí za hudebními odchody. Letos nás opustili například Eva Pilarová, Honza Vyčítal, Dušan Vančura nebo Vadim Petrov.

Karel Fiala ve filmu Limonádový Joe Foto: Filmové studio Barrandov

Začněme operními pěvkyněmi, které to kdysi dotáhly až do Národního divadla. Už v lednu zesnula v 87 letech sopranistka Naděžda Kniplová, která se po angažmá v Ústí nad Labem a Brně roku 1964 stala sólistkou Národního divadla. Dostala se i na zahraniční scény. Obdržela několik významných ocenění, byť například Cenu Thálie za celoživotní mistroství v opeře odmítla v roce 2011 převzít z důvodu, že si ji zasloužila už dříve.

Eva Zikmundová nastoupila jako sólistka souboru Opery Národního divadla už v roce 1958 a vydržela zde přes třicet let. Ztvárnila mnoho velkých rolí a také ona se dostala do zahraničí, dvanáct let hostovala v Berlíně. Zikmundová, která odešla 1. listopadu ve věku 88 let, byla manželkou cestovatele Miroslava Zikmunda.

Autor hudby ke Krkonošským pohádkám

Operní a muzikálový herec byl také Karel Fiala, kterého si však pamatujeme hlavně z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Fiala dlouho působil v Hudebním divadle v Karlíně a zemřel v říjnu ve věku 95 let. Také známý tenorista získal před sedmi lety Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Prakticky celý život ve Slezsku strávil hudební skladatel, dirigent a pedagog Jaroslav Foltýn. Působil hlavně v Ostravě a Opavě, slezská tematika se objevovala i v jeho skladbách. Založil také Orchestrální sdružení slezských učitelů. Připravil i scénickou hudbu pro divadelní hru Jaroslava Dietla Byli jednou dva nebo pro dramatizaci Černých baronů. Skládal i pro estrádní či taneční orchestry. Jaroslav Foltýn zemřel v březnu ve věku 92 let.

Na začátku prosince odešel také známý skladatel, klavírista a pedagog Vadim Petrov, bylo mu 88 let. Založil Lidovou konzervatoř, pozdější Konzervatoř Jaroslava Ježka, následně působil i na dalších hudebních školách. Petrov po sobě jako skladatel zanechal téměř 1 400 titulů. Známá je jeho tvorba pro děti – skládal hudbu pro Krkonošské pohádky nebo pro příběhy o Krtkovi. Na kontě má několik desítek ocenění včetně zahraničních. Předloni dostal Medaili Za zásluhy.

Písničkáři i hudební legendy

Několik dní před Vánocemi zesnul ve věku 78 let evangelický duchovní, někdejší poslanec, ale i písničkář Svatopluk Karásek. Na motivy duchovních písní a spirituálů psal české texty a nahrál několik desek. Spirituálům se věnoval také Dušan Vančura, který od 60. let hrál a zpíval se známou kapelou Spirituál kvintet nebo vlastní skupinou Antikvartet. Vančura zesnul v dubnu ve věku 82 let před chystanými posledními koncerty zmíněné skupiny. Ty nakonec byly kvůli pandemii koronaviru odloženy na příští rok. Vančura byl kontrabasista, ale i textař a hudební aranžér. Na začátku března nás ve věku 77 let opustil zakladatel legendární kapely Greenhorns Honza Vyčítal. Ten psal texty nejen pro sebe a svou kapelu, ale třeba i pro Hanu Zagorovou či Věru Martinovou. Vyčítal byl známý i jako karikaturista.

Už na začátku února zesnul ve věku 71 let kytarista Ivan Král. Hudebník, který žil dlouhá léta ve Spojených státech a hrál například v kapele Patti Smith, se v Česku zapsal třeba producentskou činností pro kapely Lucie či Mňága a Žďorp nebo filmovou hudbou pro snímky Pelíšky či Cabriolet. Královi vyšla poslední sólová deska Smile až po smrti.

Zpěvačka Eva Pilarová zemřela v 80 letech v polovině března. Přestože studovala operní zpěv, věnovala se pak hlavně populární hudbě, třeba v divadlech Semafor či Rokoko. Zpívala po boku Karla Gotta, Waldemara Matušky nebo Nadi Urbánkové. V roce 2009 dostala Pilarová Medaili Za zásluhy.

Právě i pro Evu Pilarovou psala texty Jiřina Fikejzová, ale její slova zpívali i Yvetta Simonová, Marie Rottrová, Gott nebo Václav Neckář. Fikejzová, která se kdysi věnovala i atletice, odešla v září vě věku 93 let.