Ve studiu s Ewou Farnou. Její deska bude inspirovaná mateřstvím

Stop bodyshamingu, mějte rádi svoje tělo, vzkazuje Ewa Farna prostřednictvím stejnojmenného singlu. Ten předznamenává i chystané album Umami. Se zpěvačkou jsme si o něm povídali už během lednového nahrávání.

Ewa Farna má tenhle rok parádně rozjetý. V týdnu uvedla singl Tělo, který spolu s neobyčejným klipem sklidil zaslouženou pozornost a za pár dní více než půl milionu zhlédnutí. V sobotu večer bude provádět udílením Cen Anděl. (Více o letošním ročníku v rozhovoru s předsedou Rady České hudební akademie Honzou Vedralem.) A pravděpodobně letos na podzim dojde i na celou desku – první po dlouhých šesti letech.

A právě u nahrávání nastávajícího alba i novopečeného singlu jsme se už koncem ledna sešli ve studiu Svárov. Tělo i další skladby se tehdy teprve rodily. „Já jsem samozřejmě byla šťastná i předtím, ale až díky mateřství se cítím opravdu kompletní. Koncepce desky je tedy tematicky vyrovnaná, pozitivní,“ vysvětluje Farna impuls ke vzniku nové nahrávky.

Ať žije gospel!

Na přípravě nových songů se podílí celá řada producentů a jejich práci zastřešuje songwriter a hudebník Jan Vávra, který získal titul „manažer dobra desky“. „S Honzou jsme se potkali u písně Za 100 let, pak na songwriterských kempech a nakonec se mi nabídl, že mi s albem pomůže, protože já jsem hodně špatný dotahovač,“ říká zpěvačka.

Aktuální singl je v prvé řadě oslavou lidského, či spíše ženského těla, které dovede zázraky. „Tělo se bude měnit po celý život, změna je jedna z mála věcí, na kterou se můžeme spolehnout (smích). Myslím, že je ke zdravému sebevědomí nezbytné dokázat mít rád nebo alespoň přijmout to, na co vliv nemáme,“ tvrdí Farna, která se na skladbě podílela i jako spoluatorka.

Z hudebního hlediska se tu míchá moderní pop mimo jiné s gospelovými vokály. „Vždycky jsem toužila mít v písni gospel. Dává to tomu úplně jiný drajv,“ líčila Farna s nadšením ve chvíli, kdy skladba teprve získávala konečné kontury.

Pátá chuť desky

Onoho chladného lednového odpoledne za Prahou se zrovna hudebníci chystali nahrávat – na albu budou kromě elektronické produkce i živé nástroje. „Deska se bude jmenovat Umami, což je pátá chuť… A prvním umami, se kterým se v životě potkáváme, je mateřské mléko. Zároveň tam je druhá linka – a funguje to v polštině i češtině – tedy u mámy, v komfortní zóně, v bezpečí. Je to jednak libozvučné slovo a jednak je vždycky oříšek, aby ten fór byl v obou jazycích,“ popisuje zpěvačka. Zároveň se ovšem pilotní singl od zbytku desky dost liší. 

Ewa Farna během nahrávání ve studiu Svárov v lednu 2021. Foto: Planeta Hudba

Ve volných chvílích si Farna dopřává vokální cvičení – s koučkou přes online spojení. Inu, doba roušek a lockdownů zrovna vrcholila.

A podle pár ukázek, které jsme si ve studiu pustili, to vypadá, že se na album můžeme těšit. Což mimo jiné bude znamenat, že příští rok si zpěvačka Anděly nezamoderuje. Byl by to střet zájmů.

Poslední informace k sobotnímu vyhlašování cen Anděl jsem podával v Blesk Podcastu.