Festival Fun Monday na vlně euforie. A pořiďte si tričko! hlásali hudebníci

Po roce se akce s pestrou nabídkou živé hudby začínají rojit a jeden neví, kam se vydat dřív. Průřez alternativní scénou přinesl první legální festival v Praze Fun Monday. V holešovické tržnici se představili Méta Monde, Vulture, The Valentines, Dukla či Good Times Only.

Kapele Vulture se po setmění povedlo diváky skvěle rozhýbat. Foto: Bedřiška Holoubková

O živých koncertech si donedávna diváci i hudebníci mohli nechat pouze zdát, nyní se však stávají znovu realitou. Ačkoliv první tóny při zvukových zkouškách stále působí zvláštně a je potřeba si nejprve zvyknout, že lze opravdu stát před pódiem s kelímkem piva v ruce, atmosféra industriálního prostoru Pražské tržnice dala brzy zapomenout na uplynulé temné měsíce. Napomohlo tomu atmosférické osvětlení v ohraničeném venkovním prostoru, počasí teplého letního večera, ale především pestře nabitý line-up.

„Člověk by si mohl myslet, že mu koncerty nechyběly, dokud se nějakého nezúčastní,“ prohlásil i Jan Doležal, frontman kapely The Valentines. Královéhradecká indie-rocková skupina, která vloni zvítězila v soutěži Startér na Radiu Wave, podtrhla svými veselými kytarovými tóny uvolněnost brzkého letního večera a dodala naději, že už bude jen dobře. „A pořiďte si tričko nebo desku od kohokoliv, kdo tu dnes hraje,“ vyjádřil Doležal podporu i ostatním umělcům.

Tancující změť těl

Na festivalu se představili také Méta Monde, vítězové letošního ročníku Startéru. Duo z pražských Vršovic, jež si bere inspiraci z moderního indie a nové vlny 80. let, vydalo nedávno debutové album a oživilo večer rytmickou hudbou plnou harmonických syntezátorů.

Skvěle rozhýbat diváky se již po setmění povedlo pražské kapele Vulture. I oni sami avizovali, že po více než půlroce nudy a izolace se bude jednat o absolutní euforii a svého slova nepochybně dostáli. Kombinací prvků punku, hardrocku a zpěvu střídaného s občasným řevem vtáhli postávající dav do atmosféry a přeměnili jej v nezastavitelně tancující změť těl.

Jako kontrast k Vulture se představila Dukla. Pražská kytarová kapela, jejíž hudba je prostoupena vzdušností a lehkou melancholií, dala divákům prostor na chvíli vydechnout a odpočinout si po divokém vystoupení předchozí kapely.

Skvělý začátek léta

Večer završilo uskupení Good Times Only, které mělo být také největším tahákem celé události. „Milovníci pěkných chvil“, jak se sami popisují, se snaží být především opravdoví a představují jednu z nejvýznamnějších kapel současné české indie-popové scény. Pěknou chvíli se jim také povedlo udržet a malý festival tak úspěšně zakončit.

Vyrazit na jedinečnou přehlídku kapel tuzemské alternativní scény si pochopitelně nechal ujít leckterý hudební nadšenec a pod rozsvícenými světélky tak v Holešovicích vznikla nezapomenutelná atmosféra, jež skvěle odstartovala nejen začátek pracovního týdne, ale i celé hudebně nedočkavé léto.