Festival Soundtrack láká na „best of“ předchozích ročníků a záplavu žen

Už šestý ročník festivalu filmové hudby a multimédií se uskuteční tradičně poslední srpnový víkend v Poděbradech. Hlavní program plánovaný už loni se opět přesouvá na rok 2022. Letošní hudební i filmová nabídka tak bude pro návštěvníky zcela zdarma.

Miro Žbirka na koncertu v O2 areně Foto: Tomáš Martínek

Vzhledem k omezením, která už více než rok přináší covidová pandemie, musí letní festivaly improvizovat jako málokdo. Některé přehlídky postavené na zahraničních hvězdách dokonce svoje letošní ročníky odpískaly. Soundtrack Poděbrady nabídne od 26. do 29. srpna důstojný náhradní program. Akce, které se uskuteční v lázeňském parku a na Jiřího náměstí, budou navíc pro všechny návštěvníky zdarma.

Už ve čtvrtek 26. srpna odpálí nabídku oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty doprovázená komorním orchestrem. Pořadatelé tak hodlají návštěvníkům předestřít jedno z tradičních lákadel přehlídky – velkolepou filmovou projekci s živou hudbou. Na posledním plnohodnotném ročníku před dvěma lety si takto publikum v Poděbradech užilo Amadea nebo Šakalí léta.

A právě pocta rokenrolu s nezapomenutelnou hudbou Ivana Hlase bude hlavním tahákem letošního ročníku. V programu Best of Soundtrack se v sobotu večer vystřídá muzika z několika legendárních filmů. Vedle debutu Jana Hřebejka to bude i Rok ďábla, kde se živě představí Čechomor, nebo světově úspěšná hra Kingdom Come: Deliverance, pro kterou vznikla porce originální symfonické hudby.

Prominentní místo budou mít letos v programu ženy. V sobotu to budou koncerty zpěvaček Debbi, Sabiny Křovákové, skupiny Vesna a uvede se také Beata Hlavenková s Vojtou Nýdlem. Pátek potom bude ve znamení slovenské hudby, neboť se představí Miro Žbirka i Katarína Knechtová.

„Jsem ráda, že letos na festivalu Soundtrack Poděbrady vystoupím se svojí kapelou, a o to víc, že v pátek přineseme slovenskou muziku i s Mekym Žbirkou,“ říká Knechtová. „Se svými českými fanoušky zažívám vždy krásné chvíle. A velmi mě těší, že i další den festivalu bude hudebně zastoupený ženskými interpretkami.“

Oba slovenští hudebníci jsou úzce spjatí s filmovou muzikou. Knechtová se do tohoto světa nesmazatelně zapsala skladbou Môj Bože z filmu Bathory. Žbirka zase napsal ústřední píseň ke snímku Fair Play, loni uvedl životopisný dokument Meky a nyní chystá pro změnu film ke dvacátému výročí svého přelomového Modrého alba. Legendární zpěvák navíc bude hostem i plnotučného ročníku v roce 2022, kde vystoupí s orchestrem.

Z dalšího hudebního programu na letošní závěr léta lze vypíchnout vystoupení Jamese Harriese nebo kapely Vanua 2. A nebyl by to Soundtrack Poděbrady, aby se nepromítalo pár skvělých filmů jako je bondovka Spectre nebo hudebně zaměřené kousky Piráti na vlnách, Rocketman, Moulin Rouge nebo Bohemian Rhapsody.

„Když jsme před rokem připravovali Soundtrack – jedeme dál!, ve snu nás nenapadlo, že by původní program, přesunutý na rok 2021, nemohl proběhnout ani za rok. Bohužel nám to situace opět letos neumožňuje. Na druhou stranu si velmi vážíme toho, že máme možnost festival uspořádat, byť v upravené variantě. Věříme, že si diváci program užijí a odnesou si z festivalu i letos nezapomenutelné zážitky,“ doufá jeho zakladatel Michal Dvořák.