Gaia Mesiah zvala na jukebox & chill. Začátek putovního festivalu byl vyklidněný

Rock for People pořádá pět koncertních zastávek po Česku, které v sobotu vyvrcholí malým festiválkem v Hradci Králové s pouze tuzemským lineupem. Jako první se v pondělí v Praze představila Gaia Mesiah.

Typický nasládlý odér nemůže nikoho už na dálku nechat na pochybách o tom, že se pondělní koncert kapely Gaia Mesiah koná v prostorách pivovaru Staropramen. Je teplý slunečný podvečer a mě – a věřím, že i mnohé další – čeká po dlouhých měsících první koncert pro publikum nezavřené ve skořápkách svých aut a nesedící jen doma u obrazovek.

Tedy, ono se to vystoupení samozřejmě přenáší na Mall.tv, platformě, která si na hudebním lockdownu vybudovala jméno. Ale pro tři sta zájemců by to měl být pravý nefalšovaný koncertní zážitek.

V propozicích akce je doporučené mít roušky po celou dobu. Na to každý dlabe. Kapacita koncertu je omezená na tři sta osob, což by za normálních okolností znamenalo narvaný klub, na nádvoří pivovaru se takové publikum rozptýlí jako nic. A působí to trochu, jako by o kapelu nebyl zájem. Ať už se proboha vrátí normální našlapané koncerty!

Série vystoupení Rock for People Home je avizovaná jako „live jukebox“ a kapela se skutečně po sedmé večerní nasáčkuje do tímto nápisem označeného obytného přívěsu. Ve čtyřech lidech a s nástroji to musí být docela sardinkový pocit. Kamery, které dění snímají pro diváky doma, jsou umístěné za okny a dveřmi, prostě kde se dá.

Předpokládám, že tenhle karavan normálně stojí někde na trzích na náplavce a v něm někdo vyhrává spíš kolemjdoucím než soustředěnému davu. Protože dost podobně to působilo i nyní. Je to naživo, to je samozřejmě slyšet, ale stačí stát deset metrů od reproduktorů a koncertní zážitek se mění v poslech rádia.

Rozvrstvení publika je podobné jako na většině koncertů. Nejvěrnější vepředu, druhý okruh poslouchá, zbytek postává opodál a muzika je pro ně spíš kulisa k pokecu s přáteli. Ta první zmíněná hrstka ovšem může být kapele tak blízko, jak to žádná klasická stage neumožňuje. Nalepení takřka na skle karavanu, tedy zhruba na metr od muzikantů. Doba koronavirová prostě přináší nečekané zážitky.

Celá akce se nicméně nese v dost vyklidněném duchu. Ono, jak na takovém koncertu, který spíš připomíná vězeňskou návštěvu, pařit v kotli do plnejch? Kapela to ke konci začala docela rozjíždět, takže karavan se tak rozkýval, až se pohnul jeden z reproduktorů, ale v kotli se lidé pořád spíš pohupovali, než že by divoce tančili. Prostě jukebox & chill. To, až když Marka Rybin na poslední píseň vylezla z úkrytu ven a zpívala publiku napřímo, lidé v hloučku před bydlíkem okamžitě zareagovali… a vytáhli telefony, aby si ten historický okamžik mohli natočit na památku.

Nicméně, díky za každou možnost poslechnout si hudbu jinak než z gauče. Pro pořadatele festivalů navíc není jednoduchá doba. Můžeme zatím muziku přes sklo vnímat jako rozcvičku na regulérní akce, které se snad nejpozději od podzimu zase rozjedou.

Od úterý do pátku se pod hlavičkou Rock for People Home představí ještě Pokáč v Plzni, Vypsaná fixa v Pardubicích, Kapitán Demo v Ostravě a John Wolfhooker v Kutné Hoře. V sobotu pak celý lineup vystoupí na malém festivalu v Hradci Králové, kde bude areál uzpůsobený pro pět set návštěvníků.