Cenzura a změny pořadí v Polsku? Češi by mohli vyprávět

Polská hudební scéna je aktuálně velmi sledovaná. Ať už kvůli Hot 16 Challenge 2, která tu vznikla, tak kauzou ve veřejnoprávní rozhlasové stanici, kdy se vítěz hitparády kvůli kritice Jaroslawa Kaczyńského ocitl cenzorním zásahem mimo hru. Z toho kouká problém.

Kazik Staszewski v písni Twój ból jest lepszy niż mój

O co vlastně šlo? Psal se 10. duben a předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński navštívil několik hřbitovů i přesto, že byly kvůli pandemii koronaviru z rozhodnutí vlády zavřené. Kaczyński navštívil hrob své matky a pomník svého bratra Lecha, protože ve zmíněný den uběhlo deset let od letecké tragédie ve Smolensku. Šéf PiS dostal výjimku a s bodyguardy tak objížděl hřbitovy.

Když se dostaly snímky na veřejnost, mnoho Poláků se dost naštvalo. Jedním z nich byl také uznávaný rocker Kazik Staszewski, který 8. května poslal do světa píseň Twój ból jest lepszy niż mój (Tvoje bolest je lepší než moje), v níž Kaczyńského nešetří, byť přímo nejmenuje. Song se během týdne dostal na první místo hitparády veřejnoprávní rozhlasové stanice Trójka. 

A pak se začaly dít věci. Druhý den písnička z webu stanice zmizela a vedení rozhlasu uvedlo, že to bylo kvůli nesrovnalostem a manipulaci při hlasování. Několik zaměstnanců Trójky, včetně dlouholetého moderátora hitparády, se rozhodlo odejít. Jeden z nich dokonce ukázal SMS od šéfredaktora stanice Tomasze Kowalczewskiho s pokynem, aby se Kazikova píseň na Trójce nepouštěla. Další zaměstnanci demonstrovali před budovou rozhlasu a přidali se k nim i polští hudebníci.

Cenzura ve veřejnoprávním médiu je nebezpečná věc a v Polsku se lidé z PiS snaží o ovládnutí tamního rozhlasu i televize TVP už několik let. Ovšem tohle už bylo podle mnohých přes čáru a odstranění písně odsoudil dokonce i europoslanec vládní strany Joachim Brudziński. Navíc se logicky o písni dozvědělo mnohem víc lidí. Místo toho, aby vyšuměla, sbírala na YouTube další a další zhlédnutí, až jich je aktuálně přes deset milionů. A tak se kdosi probral i v rozhlase a v aktuálním vydání hitparády z pátku 22. května už je píseň Tvoje bolest je lepší než moje opět první a snad bez problémů a legálně. Přesto vedení Polského rádia mezitím nařídilo audit hitparády.

U nás je hudební kritika politiků včetně těch vládnoucích poměrně oblíbená činnost a ty skladby se naštěstí cenzury nedočkávají. Před osmi lety tak mohl song Tomáše Kluse Pánubohudooken bourat různé hitparády několik týdnů po sobě. Ačkoliv je zajímavé, že slovo „prdel“ v refrénu nemuselo být vypípáno, zatímco například slovíčko „jebe“ ve skladbě Zadarmo od Chinaski kdysi muselo jít do rádií cenzurované. Zajímal by mě žebříček vulgarit, které ještě projdou a které už ne.

Každopádně i v Česku máme zkušenosti s tím, že se tak nějak s výsledky na základě vůle a hlasů diváků šachovalo. Ano, řeč je o anketě Český slavík, která na prapodivné sčítání a upravování pořadí před třemi lety dojela. Přestože v kategorii Skupina roku vyhrála kontroverzní partička Ortel, pořádající agentura Musica Bohemica pro údajné porušení fair play nechala Ortelu hlasy z roku 2016 a vítězem vyhlásila Kabáty. A k úpravě nedošlo ani poté, co Josef Vojtek a spol. sošky vrátili. 

Kontroverze se v Českém slavíkovi odehrála už v roce 2013. Raper Řezník vyhrál kategorii Hvězda internetu. Jenže společnost Mattoni, která za anketou sponzorsky silně stála, si jeho texty vysvětlila jako porušení principů soutěže. Řezník pak nahrál píseň Pořád jenom hate 2, kde se do Mattoni ostře pustil. Každopádně se hodně mluvilo o svobodě slova a po vyřazení zmíněného rapera se ze soutěže odhlásili třeba Klus, Matěj Ruppert nebo Xindl X. Snad se tedy nebudeme muset v českých veřejnoprávních médiích setkávat s tím, čemu čelí hudební kolegové v Polsku.