České hvězdy hrají zase na chvíli doma. Jděte na ně!

Koronavirová krize přinesla i pozitiva, například můžete v Česku vidět naživo úspěšné hudebníky, kteří by za běžných okolností byli na angažmá nebo turné v zahraničí. Případně tam i dlouhodobě žijí. Šance zažít jejich umění je právě nyní.

Operní pěvec Adam Plachetka Foto: David Turecký

Nedávno jsem v tipech na srpen psal o vzácné možnosti slyšet v domácí kotlině Ondřeje Pivce, který dlouhodobě žije v New Yorku, nyní však pobývá v Česku. A není rozhodně sám, kdo se kvůli pandemii koronaviru neplánovaně více zdržuje doma.

Operní pěvec Adam Plachetka stihl ještě v lednu svůj koncert Bez mantinelů v O2 areně a do konce roku se objeví například ve Foru Karlín a na výročí vzniku Československa symbolicky v Národním divadle ve Smetanově Libuši. Pak už míří do Německa. Pracovní závěr roku v zahraničí, konkrétně v Palermu, chystá také Štefan Margita. Své české turné s Hanou Zagorovou nazvané Konečně spolu musel odložit. Nový pražský termín v O2 areně stanovil až na 19. května 2021. Když však zavítáte na Margitovy webové stránky, zjistíte, že na podzim bude vystupovat v několika menších českých městech. Od ledna se opět vrátí do Prahy, do Národního divadla v Kátě Kabanové.

O pár zahraničních štací letos přišel jak výše zmíněný Plachetka, tak i klavírista Ivo Kahánek, jenž v květnu získal prestižní cenu BBC za nejlepší nahrávku roku. A tak už byl Kahánek letos k vidění na Smetanově Litomyšli a v zářízahraje na Dvořákově Praze. Tyto festivaly se v minulých letech vyznačovaly tím, že lákaly na zahraniční hvězdy vážné hudby, nyní je zastoupí ve velké míře Češi, z nichž však mnozí už také mají světový věhlas. Vždyť kromě Kahánka se představí i další uznávaný klavírista Lukáš Vondráček, Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou, který se podílel na výše uvedené oceněné nahrávce s Kahánkem, nebo houslista Václav Hudeček.

Abychom nezmiňovali jen klasickou hudbu, na konci srpna zahrají na festivalu Rock for Churchill například kapely Pipes and Pints a MYDY, jež už také v cizině nějaké ty úspěšné zářezy mají. Na organizaci nedávného Bohemia Jazz Festu se zase výrazně podílí kytarista Rudy Linka.

Ano, mnozí z hudebníků, které jsem jmenoval, v tuzemsku vystupují, ale pokud už je možné opět chodit na koncerty a máte možnost podpořit domácí hudbu a interprety, rozhodně se vydejte i na ty, kteří třeba zase za pár měsíců zmizí za humny.

Podle Ochranného svazu autorského vydělaly loni písně českých autorů v zahraničí přes 79 milionů korun, buďme rádi, že mnohé ve světě oceňované muzikanty můžeme nyní slyšet přímo v Česku.