Díky bohu za charitativní hraní. Ale není to automatické dobro

Celosvětová akce Jeden svět: Společně doma, při níž hudebníci hráli k poctě zdravotníkům, měla velký ohlas i desítky milionů zhlédnutí. Také muzikanti pomáhají, jak mohou. Ale ani charita by se neměla vyhýbat konstruktivní kritice.

Richard Krajčo v projektu Pod okny. Foto: Boodya

V pátek 8. května se bude opakovat obří streamovací maraton Spolu jedním hlasem z Lucerna Music Baru, který se poprvé konal na Velký pátek. Nevyhnul se pozdviženému obočí za to, že se někteří muzikanti nejen připojovali na dálku, ale ještě navíc bylo jejich vystoupení předtočené.

Dá se pochopit, že pokud pořadatelé chtějí přilákat k obrazovkám co nejvíc fanoušků a vybrat co nejvíc peněz (2,7 milionu korun, což je zcela bez ironie skvělé), jinak to asi nepůjde. Do jednoho klubu bez větších prostojů by tolik kapel nenacpali ani bez karantén. Ale proč lákat na „koncert“, když jde zčásti o pouhý záznam?

Taky koncerty pro lidi „uvězněné“ v domovech pro seniory jsou z podstaty velezáslužná činnost. Pustili se do ní někteří umělci pod záštitou Cen Anděl a jejich letošního hlavního sponzora Coca-Coly. Akce je to o to cennější, že hraní v „důchoďácích“ si často na teenagery zacílení interpreti ani nemůžou sami sobě zdůvodnit jako budování povědomí u fanoušků. Prostě tohle se děje z čistého srdce, a to je potřeba ocenit.

Dnes jsme na Tour de Domov důchodců POD OKNY, které má na svědomí Lucka Hájková , Matyáš Vorda, @holdenmartin , @hudebnnicenyandel a @norafridrichova ; je to neskutečně silné a děkuji, že můžeme s @tamara_klusova být při tom ní.. Hrajeme Stánky a Když náš táta hrál, já flirtuju s babičkama a až na tu “zimu” je to dokonalé. Tohle všechno. Tenhle podivnej a zákeřnej moribundus nám mimo jiné přišel ukázat, jak jsme pro sebe důležití a jak fungujeme nejlíp – sp⭕️lu. #mladistari-silamoudrosti❤️#covidsvitinahodnoty #podokny #myslimenavas #shudboujsmespolu

Zveřejnil(a) Tomáš Klus dne Úterý 14. dubna 2020

Jenže když už, tak je takovou věc potřeba domyslet. Jistě, na Tomáše Kluse nebo Richarda Krajča se snesla vlna kritiky a mnohdy drsného výsměchu jaksi ze zvyku. Oba pánové prostě mají dar rozdělovat společnost, i když zrovna první z nich vystupuje s tím, že chce národ spojovat.

Problém je v tom, že stařečkům podle všeho nehráli úplně do noty, ač se oba snažili do svých setů zařadit i písně seniorům snad blízké. Klus Stánky a Krajčo skladbu Srdce nehasnou, již napsal pro Gotta. Jenže aktuální tvorba prvního jsou hudebně experimentální protestsongy, druhý zas píše umný pop ve stylu Coldplay. A je velká otázka, jestli někdo z dříve narozených chce toto poslouchat za oknem, a vlastně i tak trochu z povinnosti – dědo, babi, umělci vám přijeli zahrát, tak my vás vyvezeme. Odporovali byste hodné paní ošetřovatelce? 

Richard Krajčo a píseň Karla Gotta – Srdce Nehasnou #PodOkny #SHudbouJsmeSpolu

Zveřejnil(a) Ceny Anděl dne Sobota 18. dubna 2020

Aby bylo jasno, námitka, že projekt vznikl hlavně proto, aby senioři věděli, že na ně společnost nezapomněla, je platná. Ale odpovědi typu, že je to prostě hezké a ty kritiku hlavně drž hubu, protože co ty jsi udělal, neobstojí. Vzít pod okna domovů pro seniory hrát ty, kteří vám první zvedli telefon a hlavně nechat je hrát bez nějakého dramaturgického dohledu, co je napadne, je trochu mimo. Vystupující by hlavně měl ctít publikum, což se zde dělo jen okrajově. Jen si představte, že by se do hraní pod okny zapojila třeba Lenka Nová a stařenkám a stařečkům v podzimu života zazpívala svou úspěšnou píseň Už se kácí v našem lese. Chucpe, že ano?

Slyším i námitku, že přece Stouni nebo Paul McCartney v rámci onoho worldwide streamu dali vlastní pecky You Can’t Always Get What You Want a Lady Madonna, tak jakýpak copak. Jenže za prvé tyhle půlstoletím prověřené fláky jsou trochu jiná liga než Cesta od Kryštofů s Klusem (nehráli ji spolu. Za druhé Mick Jagger a kolegové hráli každý ze svého domova, což je docela frajeřina, a McCartney si zase střihnul takovou až jazzovou verzi. Prostě něco navíc. No a za třetí je všechny šlo vypnout, když by vás to nebavilo.

Takže charita chvályhodná, velice! Ale příště to chce dotáhnout dál.