Eurovize letos jen na Netflixu. Hlavně pro ty, co ji neberou vážně

Letošní ročník Eurovision Song Contestu zrušil koronavirus, jeho příznivci však dostali náhradu aspoň v podobě stejnojmenného filmu. Na Netflixu je opatřený přídomkem The Story of Fire Saga a sleduje osudy islandského dua Willa Ferrella a Rachel McAdamsové.

Z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Foto: Netflix

Jádrem snímku je samozřejmě celkem tuctová romance, kdy hudební parťáci, kteří se znají od dětství, k sobě nemůžou najít cestu jako partneři životní. Ve scénáři a v podání Willa Ferrella to sice není úplně slzopudné, ale i tak by to samo o sobě nejspíš nestačilo.

Kulisy Eurovize, ve které chce jeho hrdina triumfovat, však dávají jiné možnosti. Velmi nepravděpodobné duo z islandského prdelákova Húsavíku, kde se dají akorát tak sledovat velryby, shodou okolností zamíří do semifinále Eurovize ve Skotsku. Tam potkají barvitou směs hudebních hvězd a hvězdiček, které do jejich osudu různými způosby zasáhnou.

Kdo čeká bohapustou parodii na eurovizní klání, nebude ani zcela zklamán, ani zcela potěšen. Ferrell je totiž velkým fanouškem soutěže, takže si tu můžeme vychutnat velkolepá vystoupení, jimiž se Eurovize ráda pyšní. Ale samozřejmě dojde i na odvrácenou stranu upomínající na nekompromisní estrádní továrnu.

Skuteční fanoušci se dočkají camea od Jamaly, Alexandera Rybaka, Salvadora Sobrala či Netty Barzilai, tedy skutečných vítězů minulých ročníků, milovníci bizárů nemůžou nezaznamenat i Conchitu Wurst. A tuzemští diváci samozřejmě ruského herce v roli českého porotce, klasika.

Pro posměváčky je tu až přehnaná exaltovanost eurovizních projevů korunovaná skvělým Grahamem Nortonem v roli uštěpačného komentátora, pompéznost nablýskané scény opakovaně nabourávaná jedním severským vidlákem, jednotlivé archetypy „eurovizních“ písní dovedená ad absurdum a také jeden skutečně grandiózní stage diving. Ani ten Island tu nikdo nešetří.

Suma sumárum je to docela osvěžující, byť ne zrovna krátká dvouhodinová podívaná, doplněná ještě o role Pierce Brosnana nebo Demi Lovato.

Čirá parodie by námětu slušela lépe. Ale vzhledem k tomu, že se na filmu producentsky podílela i sama Evropská vysílací unie, je potřeba uznat, že pořadatelé Eurovize se asi neberou zas až tak vážně.