Filharmonikům se blýská na lepší časy

Janáčkovo kulturní centrum v Brně získalo stavební povolení, nový koncertní prostor se chystá v Ostravě. Jihočeská filharmonie se dočká rekonstrukce svého domovského sálu. Za několik let tak bude radost jít si poslechnout vážnou hudbu do moderních budov.

Vizualizace nového koncertního sálu v Brně Foto: Konior Studio

Investice státu, krajů i velkých měst do kultury jsou většinou dobrým znamením. V několika případech, ke kterým se podrobněji dostanu, jsou to jistě záslužné kroky, nikoliv vyhozené peníze. Jen před několika dny se objevila zpráva, že vedle stávajícího domu kultury vznikne v Ostravě do čtyř let moderní koncertní hala. Výstavba nevšední soběstačné budovy vyjde na 2,2 miliardy korun. Janáčkova filharmonie se tak může těšit na hlavní sál pro třináct set diváků, který bude zároveň i nahrávacím studiem. Menší sál má sloužit pro komornější koncerty, třeba i jazzové. Ostrava si takové prostory jistě zaslouží.

Podobně je na tom druhé největší město v republice. Brno čeká na Janáčkovo koncertní centrum, jež získalo v červnu stavební povolení. Podobně jako v Ostravě, i tady se má začít stavět v průběhu roku 2022. Moderní prostory nabídnou zkušebny, ladírny i nahrávací studio. Brněnská filharmonie, která se nyní tísní v Besedním domě, už tedy také může pomalu jásat. I zdejší velký sál má pojmout přes tisíc návštěvníků. Celý projekt se šesti nadzemními podlažími se označuje jako Sál pro Brno a vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Pikantní je, že vedení Brna se k výstavbě koncertního sálu hlásilo už na přelomu století.

Koncertní sál Otakara Jeremiáše Jihočeské filharmonie se v nejbližších měsících dočká celkové přestavby a modernizace za téměř 37 milionů korun. Naposledy byl sál rekonstruován před téměř čtyřiceti lety. Hudebníci se můžou těšit na nové ozvučení, lepší akustiku a návštěvníci na pohodlnější sedadla. Jihočeská filharmonie zatím bude hrát v Metropolu. Svůj sál by zasloužila i Plzeňská filharmonie.

Praha má několik krásných historických koncertních prostor, jako jsou Obecní dům či Rudolfinum. Česká filharmonie zde v září vystoupí třeba na festivalu Dvořákova Praha. Hlavní město se pyšní i zrekonstruovanou Státní operou, ale přesto se i zde už několik let hovoří o novém sálu, který má vzniknout u stanice metra Vltavská a pojmout by měl až dva tisíce posluchačů. Architektonická soutěž má být vyhlášena příští rok. Snad se i Praha dočká moderního chrámu hudby, vždyť žádný takto velký prostor pro klasickou hudbu zde nevznikl už přes sto let. Zahájení výstavby je podle posledních informací plánováno na rok 2026 a zahájení provozu v roce 2030. Náklady se mají vyšplhat na čtyři miliardy korun.