Finále Eurovize se obejde bez Cristovaa. Právem, či nezaslouženě?

Favority sobotního finále písňové soutěže jsou účastníci z Itálie, Malty či Francie. Rozhodne se však mezi interprety z šestadvaceti zemí. Zástupce Česka Ben Cristovao se v jejich řadách neobjeví, ač ostudu v Rotterdamu neudělal.

Eurovize 2021 zná finalisty a v sobotu večer se v nizozemském Rotterdamu rozhodne o letošním vítězi. Česká televize na to po skončení čtvrtečního druhého semifinále lákala pomocí sloganu „Buďte u toho, až se zrodí další hudební hvězda“, což bylo úsměvné.

Hlavně při vědomí toho, že když se čekalo na vyhlášení postupujících, v přenosu se objevili někteří dávní výherci a nostalgicky sledovali svá tehdejší vystoupení. Ta jména z poloviny sedmdesátých a začátku osmdesátých let byla pro našince zcela neznámá a povědomá se jevila snad jen Ruslana, jež opanovala Eurovizi ve stále ještě nedávném roce 2004. Tahle soutěž prostě snad s dvěma čestnými výjimkami žádné planetární superstar nerodí.

Každopádně víme, že sobotní finále bude bez Bena Cristovaa. Český zástupce se nedostal mezi deset postupujících a v blízkých dnech bude jistě popsáno mnoho odstavců o tom, jestli se tak stalo po právu, či nikoliv.

Nějaká přesná metrika má ve všelidovém hlasování ještě menší místo než spravedlnost, ale konkurence byla samozřejmě obrovská. I když se – čistě pocitově – zdálo, že první semifinále, které se konalo v úterý, bylo písničkově nabitější. Na druhou stranu a ruku na srdce, pokud jste se na smršť šestnácti (v úterý) a sedmnácti (ve čtvrtek) skladeb dívali, měli třeba i nějaké favority a druhý den po probuzení pokoušeli vylovit z paměti názvy, slogany z refrénů nebo nápěvy aspoň některých z nich… to byste se snad radši vrátili na maturitní potítko, že?

Něžní Portugalci, drsní Finové

Nicméně Cristovao stál proti skvadře sebejistých performerů. Do finále ze čtvrtečního večera postoupila například naprosto skvělá, silně komorní, a proto odlišná Bulharka Victoria. Své místo v sobotním klání má jisté i úžasná kapela The Black Mamba z Portugalska, jejíž zpěvák Pedro Tatanka disponuje hlasem životem ošlehané černošky. A uspěli také Finové, kteří byli prostě Finové a halu rozpumpovali s post-hardcorovou kapelou Blind Channel.

Jaká hlasovací politika dostala do finále vpravdě nijaké zástupce San Marina, zpěvačku Senhit a rapera jménem Flo Rida (mimochodem Italku a Američana) nebo bezpohlavní diskotéku z Islandu, za kterou by se nemusel stydět ani lehce parodický film Willa Ferrella, ví jen bůh a notáři dohlížející na řádný průběh soutěže.

Sám Ben Cristovao neudělal žádnou ostudu. Jeho píseň Omaga je fajn a živé vystoupení bylo taky zdařilé. Jestli bylo nakonec obojí zapomenutelnější než u kolegů, nebo rozhodly tradiční vazby mezi letitými eurovizními národy se nedozvíme buď vůbec, nebo jen velmi nepřesně podle časem zveřejněných detailních výsledků.

Teď nezbývá než se podle nátury a vašeho vztahu k Eurovizi buď škodolibě pousmát, anebo poděkovat za vzornou reprezentaci a mentálně ladit formu na příští rok. Vše bude znovu otevřené.