Koronavirus vs. koncerty. Hoď kamenem…

Virová pandemie, nebo aspoň obavy z ní, pokročily a Česko v úterý ohlásilo další oběti zákeřného onemocnění. Tentokrát jsou jimi akce s účastí sto a více lidí, což obnáší nejen koncerty, ale i průměrný firemní mejdan nebo maňáskové divadlo pro tři školky najednou.

Photo by Tyler Callahan on Unsplash

Obezřetnost před zrádným koronavirem je samozřejmě na místě a minimálně zvážit cestu do zamořených částí Itálie, nekašlat v sámošce do rohlíků a nelíbat se s cizími lidmi na potkání, to by si mohl ohlídat každý. Na druhou stranu se dá pochopit, že se bouří hudebníci, kteří se sice asi smířili s tím, že po koncertech se spíš nebudou ocucávat v šatně s fanynkami, ale se stěžejním výpadkem příjmů nepočítali.

Jak moc by se v současné krizové situaci plácala vláda, v níž by seděla skutečná nemehla místo nažehlených kluků a holek z plakátů? Nevíme. I když zkušenost napovídá, že by to dopadlo taky neslavně.

Kabinet Andreje Babiše je ovšem svou nekompetentností i nekoncepčností znám jako pověstný falešný pětník. Začalo to před lety hláškou, že „nevíme, kolik druhů podnikání u nás máme“, když se zaváděla EET pro e-shopy. „Dálnice, dálnice, dálnice“, které miliardář sliboval na billboardech, se nestaví, nestaví, nestaví. A v současné situaci není dne, aby nad vládními kroky jeden nepozvednul obočí.

To máme zrušení přímých letů z Koreje či Itálie. Takže obchodní cestující nebo turista to vezme s přestupem a nezkontroluje ho nikdo. Povinná dvoutýdenní karanténa pro Čechy vracející se z italské lyžovačky. Kromě profesionálních řidičů. A samozřejmě se to netýká Italů mířících do Prahy zapařit, protože Schenghen. Ani Čechů brousících rakouské svahy na dohled od Itálie. Protože máme vládu odborníků.

Nyní tedy Babiš a šéf resortu zdravotnictví, na jehož flek se již jistě třese ministr čehokoliv Havlíček, zařízli hromadné akce nad sto lidí.

Je to mrzuté, ale byl bych opatrný s vynášením příkrých soudů. Babiš jako vždy dělá věci spíš efektně, než efektivně, ale nejspíš zrovna teď nehodlá nastolit novou totalitu skrze likvidaci nezávislých hudebníků. Ostatně opozice od Pirátů po lidovce opatření vítá. Mimo jsou však i pohoršená odfrknutí typu „tak my nemůžeme a obchoďáky jsou plné“. Jistě, oni tak nějak lidé jist musí (a všichni jsme se jim před týdnem smáli, když si dělali zásoby, pamatujete?), zatímco koncerty jsou z podstaty věc zbytná. Pardon.

A nikdo snad netvrdí, že v klubech a halách se davy nakazit musí a v „ócéčku“ nemůžou. Ale nedělat nic by bylo možná stejně, možná dokonce ještě víc odsouzeníhodné.

Jsem dalek toho hájit tuto povětšinou skutečně diletantskou vládu. Něco se však udělat muselo a černého Petra si tentokrát vytáhli umělci. Pár týdnů teď bude mrzutých, ale panika snad není na místě. A nechť hodí kamenem, kdo letos ještě nehysterčil…