Landa může mít pravdu, jen ji balí do zbytečného patosu

Také rok 2021 zřejmě bude přinášet nečekané novoty. Nebo byste se dříve nadáli, že Daniel Landa bude řečnit před poslanci? V mnohém má samozřejmě pravdu. Ale jeho protestsong je podivné plácnutí do vody.

Začalo to Blanickým manifestem, tedy výzvou za více koncertů a méně opatření, kterou v létě podpořil mimo jiné i Tomáš Klus. Nyní Landa zveřejnil stejnojmenný protestsong a své teze šel vysvětlovat také do Poslanecké sněmovny.

Tam zazněla i mnohá moudrá slova. Když pomineme „svědky kovidovy“, což jsou výrazy jak od Okamury, tak uznání zaslouží třeba tato pasáž. „Tvrdost omezujících opatření přičítáte nezodpovědnosti nás občanů zbavených práv. Jak můžou vládcové napřímo i mezi řádky tvrdit, že to my jsme neschopní idioti, když nám oni sami přerušovanými sériemi chaotických opatření vytváří nepřijatelné prostředí pro život? Jak se v tom máme vyznat, když to, co bylo vyhlášeno včera, se dnes popře a zítra se vyhlásí něco úplně jiného?“ Působení vlády nemehel za posledního tři čtvrtě roku v jednom odstavci. Tleskám.

Jaký je Landa disident?

Problém mám ovšem s aktuálně vydaným protestongem. V něm se Landa obklopil hvězdnou skvadrou včetně Josefa Vojtka z Kabátu nebo Františka Černého z Čechomoru. Stranou nechám úsměvné okamžiky, kdy v klipu Landa své postoje zamračeně deklamuje do mikrofonního konektoru. Asi nějaký režijní záměr.

Píseň je to chytlavá, úderná a sólo na theremin je dokonce velmi sexy. (V klipu účinkuje český výrobek uznávané značky Widara, vlastenci tleskají!) Ale navzdory vládním opatřením, která jsou skutečně mnohdy nelogická, nesmyslná a ekonomiku likvidující, nedává smysl, aby se zrovna Daniel Landa – úspěšný hudebník s mediálním dosahem jako málokdo – stavěl do role disidenta, který „nebude držet hubu“. Nedrží teď a nedržel nikdy a ani mu v tom nikdo nebrání.

Ve svém odporu k vládě se dostává až k veršům „svoboda, oběť atentátu, možná se sejdem za mřížemi“, které příliš připomínají Zemanovy blábolivé úvahy o tom, že politiky lze odstranit buď volbami, nebo kalašnikovem.

A jistě, lidé mají právo svou svobodu bránit i za cenu občanské neposlušnosti a v krajním případě i se zbraní v ruce. Ale byl bych radši, kdyby takové výzvy artikuloval někdo odpovědnější než partička nahněvaných zpěváků v černém.