Muzikanti mají za sebou nuzné měsíce. Přesto pomáhají Moravě

Nejsou to ještě ani dva týdny od chvíle, co se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo a solidarita lidí nezná mezí. Výjimkou nejsou ani hudebníci. Další benefiční koncert se koná právě ve středu večer na Václavském náměstí v Praze.

Čechomor zahrál na Koncertu pro Moravu na pražské Kampě. Foto: Česká televize

Asi málokdo byl protipandemickými opatřeními bit tolik jako umělci a hospodští. Dalo by se tedy čekat, že ve chvíli, kdy na část spoluobčanů dopadne další pohroma, sice izolovaná, ale o to brutálnější, mávnou rukou s tím, že sami mají hluboko do kapsy. A celkem by jim to nikdo nemohl mít za zlé.

Přitom opak je pravdou. Podnikatelé v gastru opět nabízejí jídlo dobrovolníkům, kteří v zasažených obcích pomáhají, sociálními sítěmi proběhl i spíše symbolický, ale rozhodně sympatický případ, kdy majitel restaurace přesměroval na vzniklé sbírky vybraná dýška (s tím, že je zaměstnancům nahradí).

Kryštof posílá půl milionu

A podobně solidární jsou i muzikanti. V Praze na Václavském náměstí se dnes od 20 hodin uskuteční benefiční koncert Společně pro Moravu, jehož celý výtěžek půjde na konto Nadace Via. Vystoupí Rybičky 48, Xindl X, Klára Vytisková, Slza, Poetika nebo James Harries. Kdo se na Václavák nedostane, může jej živě sledovat zde.

Není to přitom první taková charitativní a akce a ani jediný způsob, jakým hudebníci přiložili ruku k dílu. Pódium zůstavší na Kampě po festivalu United Islands využil už 30. června Koncert pro Moravu, na němž se představil Čechomor, Buty, Mňága a Žďorp, Anna K., Richard Krajčo, Dan Bárta, Adam Plachetka a další. Přenos zajistila Česká televize a pomocí DMS se vybralo více než jedenáct milionů korun.

Už zmíněný Richard Krajčo zareagoval rychle také před prvním koncertem letní šňůry kapely Kryštof, který se konal 3. července v Brně (byli jsme se na místě podívat, jak to hraje předskakující Kateřině Marii Tiché se Stypkovou kapelou Bandjeez). Polovinu z ceny každé nově prodané vstupenky na brněnskou show a koncert, který se uskuteční 17. července ve Strážnici, se rozhodli poslat na obnovu postižených obcí. Nadace Richarda a Karin Krajčových navíc dává další půlmilion. A na dva zmíněné koncerty kapela pozvala a zve zdarma ty, kteří pomáhají přímo v místě neštěstí.

Morava vs. Tibet?

Také Leoš Mareš uspořádá Benefiční staré pecky. Ve čtvrtek v Mikulově se se svými hosty po sérii streamů poprvé představí před živým publikem a celý výtěžek půjde na charitu. „Vstupné bude vysoké, a to 2021 korun, aby pomoc byla pořádná,“ vzkazuje Mareš.

A Marek Ztracený, který je od konce června na letním turné, rovnou ohlásil, že startuje s předstihem vlastní nadaci a na obnovu na Moravu poslal 250 tisíc korun. „Benefičním koncertům se rádi budeme věnovat v budoucnu, ale je mi jasné, že okamžitá pomoc muže byt pro někoho zásadní,“ komentuje to.

A dalších případů pomoci by se našlo jistě mnoho. Nicméně lidem se někdy nezavděčíte. Například Tomáš Klus na Facebooku ohlásil, že se v říjnu uskuteční dlouho odkládaný benefiční koncert pro Tibet, který písničkář podporuje dlouhodobě. A v diskusi padlo: „A kdy se v Tibetu koná benefice pro Moravu?“

Lidi, lidi…