Na železnici dějou se věci

Kdybychom žili ve světě Harryho Pottera, tak by titulek této glosy možná rovnou zpíval. Znalci díla Járy Cimrmana si však jistě už teď ten úryvek z písně Šel nádražák na mlíčí notují. Protože švarní mládenci ze Správy železnic se nám starají o zábavu.

Píseň Šel nádražák na mlíčí zní ve hře Švestk. Foto: Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Zprávu o tom, že by měly skončit regionální znělky na jednotlivých nádražích, přinesl web zdopravy.cz. Zná to každý, kdo jezdí vlakem. Aspoň podvědomě. Hlášení v Praze na hlavním nádraží doprovázel do roku 2008 úryvek ze Smetanovy Vltavy, potom jej nahradilo pár tónů Vyšehradu. V Kolíně je to Kolíne, Kolíne a třeba v Hradci Králové další lidovka – Okolo Hradce. A že je to „big deal“, dokládá i existence webu hlaseni.net, který schraňuje přehled o všech detailech.

Jenže tomu má být konec. Správa železnic, tedy organizace, jíž komický potenciál rozhodně nechybí, je chce nahradit unifikovanou znělkou. Jednou pro všechny stanice. Nazdar.

Plán navazuje na delší debatu o tom, že především ve vytížených uzlech jsou znělky příliš zdlouhavé, slévají se a ruší. Což je nejspíš pravda. Ale rušit krásnou libůstku by byla škoda, ostatně za zachování regionálních znělek už vznikla petice.

Nicméně plán Správy železnic „krásně“ koresponduje s hudebními trendy obecně. Současný pop vyráběný často z prefabrikátů podle toho, co si publikum žádá, je rovněž zglajchšaltovaný až běda. Takhle to rádia chtějí, tak to tak děláme, krčí často rameny tvůrci. Ale máloco zabíjí muziku tak moc, jako snaha poskládat se do předpřipravených krabiček komerčních požadavků. Možná ani kopírování ne.

Nechci znít příliš staromilsky, ale dejte vedle sebe úspěšné hity třeba z poloviny šedesátých let – Help! od Beatles a Elvisova Crying In The Chapel spolu se stounovskou The Last Time, to je přece paleta chutí, barev i přístupů. V roce 1975 se spolu v britské hitparádě takto poměrovaly písně jako Sailing Roda Stewarta, Bohemian Rhapsody od Queen a Stand By Your Man od Tammy Wynette.

Ale zkuste se třeba v květnu podívat na Eurovizi. Aspoň na jedno semifinálové kolo. A schválně potom od boku podle písní střelte, čím se prezentovali zástupci Severní Makedonie, Chorvatska a Běloruska. Že to nejde? Tak vidíte!

Dobře, to je showbyznys, kšeft a kdesi cosi. Fajnšmekr ať klidně skřípe zuby při listování zažloutlými elpíčky v bazaru. Ale státní organizace by mohla, ba dokonce měla dbát na vkusnost ve veřejném prostoru. Snad tedy nebude platit jiný cimrmanovský citát. Že o tom můžeme vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.