Nižší DPH, ani zmatek v opatřeních hudební léto nezachrání

Češi jsou zatím, co se týče hudebních akcí, zdrženliví. Ovšem s blížícími se možnostmi udělat koncerty pro vyšší stovky lidí, by se to mohlo změnit. Kéž by byly pokyny vlády jasné a včas.

Lehká většina lidí se s letními festivaly podle průzkumů už rozloučila. Foto: Antoine Julien, Unsplash

Vláda minulý týden schválila daňový balíček, ve kterém je vstupné na kulturní akce nově zatížené místo patnáctiprocentní daní pouze deseti procenty. Návrh ještě musí projít legislativním kolečkem, ale stane se tak ve zrychleném režimu. Že by se návštěvníci mohli těšit na nižší ceny vstupenek, je utopie. Mírně to může pomoci pořadatelům, ale dokud budou platit současná omezení počtu osob na akcích a povinné rozestupy, půjdou ceny vstupenek spíše nahoru. Jako je tomu už nyní u některých chystaných koncertů na červen.

A není se moc čemu divit, organizátoři i hudebníci chtějí alespoň z něčeho žít. Jen radost z toho, že zase můžou hrát naživo pro lidi, postačí asi málokomu. Fanoušci buď nějakou tu stovku navíc z peněženky vyndají, protože své hudební oblíbence chtějí podpořit, nebo počkají na dobu, kdy bude stát lístek zase o něco méně. Jestli vůbec bude. Některé prognózy mluví o tom, že se bude zdražovat tak nějak všude a zábava nezůstane pozadu. Inu, jak jsme viděli na začátku vládních opatření, kultura včetně muziky je zbytná věc. Jídlo či bydlení jsou pochopitelně přednější.

Květnový výzkum agentury STEM/MARK navíc ukázal, že mnohem více lidí se po dalším uvolnění opatření chystá do kina, než na koncerty. U kin je to přes padesát procent, u hudebních akcí jen třetina. Festivaly by pak 55 procent dotázaných uspořádalo až po letních prázdninách, u mladších lidí do třiceti let však převládá názor, že by rádi na festivaly už v létě, což je třeba u studentů logické. Jenže jak víme, mnoho festivalů je pro letošek zrušených. Průzkum však hovoří o tom, že hudební akce jsme ochotní ještě nějakou dobu obětovat. Jestli na podzim nepřijde výrazná druhá vlna epidemie koronaviru, užijeme si jich do sytosti.

Mimochodem, když už jsem zmínil různá vládní opatření, od příštího pondělí bude moct na kulturní akce včetně koncertů jít až pět set lidí a na nějaké rozestupy už se hledět nemusí. A to prý ani v divadlech či koncertních sálech. Tedy pokud to skutečně platí, oprávněně bdělí promotéři už si všimli, že slova ministra kultury Lubomíra Zaorálka a znění vládního usnesení si poněkud odporují. O dva týdny později se má počet osob na jedné akci navýšit dokonce na tisícovku, což už by mohlo přinést pěkné koncerty a menší festivaly. Sám premiér Andrej Babiš označil některá omezení za ne moc dokonalá, přičemž je svedl na epidemiology.

Zajímavou výjimku dostaly zoologické zahrady, kde může být už ode dneška 250 lidí na jeden hektar místo dosavadních 150. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to zdůvodnil tím, že Zoo Praha má po celý červen pro zdravotníky, hasiče a policisty vstup za korunu. Což vyvolává neodbytonou myšlenku. Marek Ztracený zástupcům uvedených povolání rozdával lístky na své chystané koncerty v O2 areně a dalších halách. Kdyby je měl třeba už tento víkend, dal by mu ministr také výjimku?