Od Tokio Hotel k Billie Eilish, je to posun?

U příležitosti 15. narozenin Google Trends dnes zveřejnila tato společnost retro žebříčky z roku 2006. V hudbě u nás tehdy frčeli Tokio Hotel či Lordi. Až takový posun se za patnáct let evidentně nestal.

V roce 2006 Evropu zaplavila masivní vlna emo a jedna z jejích hlavních představitelek, německá skupina Tokio Hotel, bourala hitparády. Na druhé příčce v Google Trends, kde se analyzuje popularita vyhledávacích dotazů, byl tehdy irský hudebník Glen Hansard. Ovšem hlavně kvůli Falling Slowly, kterou zpíval s Markétou Irglovou. Britského hudebníka Erica Claptona Češi vyhledávali kvůli jeho koncertu v Praze a finská hardrocková partička Lordi ovládla Eurovizi, o které stále mnozí tvrdí, že ji vlastně nikdo nesleduje.

Z českých interpretů byli v desítce Divokej Bill a rozpadající se Ready Kirken.

V kategorii filmy bylo na druhém místě muzikálové drama Walk the Line s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, které mapovalo život country zpěváka Johnnyho Cashe.

Trump, Biden, Billie

Podívali jsme se na žebříčky z poslední doby. Samozřejmě, že za loňský rok bylo suverénně nejvyhledávanější slovo koronavirus, ale třeba v kategorii českých osobností najdeme za ministry zdravotnictví v elitní desítce třeba Jordana Haje či Moniku Bagárovou.

U zahraničních se zpěvačka Billie Eilish vyhoupla na třetí místo za americké prezidenty Donalda Trumpa a Joe Bidena. A v TOP 10 najdeme i Adele. O rok dříve byla Billie první před Edem Sheeranem. Mezi absolutními trendy byl tehdy první Karel Gott, ovšem přiznejme si, hlavně kvůli svému skonu.

Google Trends samozřejmě zohledňují aktuální zájem kvůli dané události či popularitě určité kapely, ale říká to částečně cosi i o obecném zájmu o hudbu. Jestli před patnácti lety frčelo emo a tvrdší rock, dá se najít snad lehký odklon k popu, byť Billie Eilish má mezi žánry i emo pop. Případně odklon od mužů k ženám. Ale to je domněnka velmi zobecňující.

Mladí hledají mladé

Co se ovšem víceméně zobecnit dá, je fakt, že ve všech případech jde o jména, která prostě hýbou hudebními žebříčky po celém světě. Tak proč by se zrovna v Česku mělo sledovat něco jiného? V případě Tokio Hotel i Billie Eilish šlo, respektive jde o mladé interprety, které zase vyhledávají hlavně mladí.

Mimochodem, víte, kdo přesně před patnácti lety začal s kariérou? Ewa Farna. Tak gratulujeme jí i Googlu.