Odkládat kulatiny do nekonečna nejde

Začíná se dít to, čeho se mnozí hudebníci, interpreti a možná i diváci obávali. Koncerty přeložené z jara na podzim se odsouvají znovu. Své by o tom mohly vyprávět třeba kapely Spirituál kvintet nebo UDG, jejichž jubilea se tak trošku odkulatí.

UDG mají velkou show ve Foru Karlín předvést až příští rok v březnu. Foto: Facebook UDG

Vládní opatření kvůli epidemii koronaviru se sice občas mění jak figury apoštolů na orloji, ale v důsledku to má především na kulturu stále velký dopad. Když už se zdálo, že se hudební branže nadechuje a přes léto přeci jen nějaké koncerty a menší festivaly byly, jsou a ještě budou, od začátku září se nařízení zase trochu změní. Tak například na vnitřních akcích s účastí nad sto lidí budou opět pro všechny povinné roušky, kromě samotných interpretů. Pokud to některé kluby, kulturní domy, společenské sály či spíše haly umožňují, může teoreticky dovnitř až v pěti oddělených sektorech po pěti stech lidech docela slušná masa návštěvníků. U sedaček může být oněch sektorů dokonce až deset. Venku se pak navyšuje počet v jednom takovém oddělení na tisíc osob. Každá druhá řada ale má být prázdná. Pořadatelům koncertů tak není co závidět.

Některé letos velmi očekávané akce se ovšem zkrátka neuskuteční ani na podzim, i když už byly jednou odložené z jara. Namátkou třeba tři velké Majálesy v Praze, Brně a Hradci Králové. Ani série posledních koncertů legendární kapely Spirituál kvintet u příležitosti 60 let skupiny na scéně nakonec v září nebudou. Začít měly právě v úterý 1. září. Na stránkách kapely se ale píše, že to kvůli vládou přijatým opatřením nejde. „Po zralé úvaze jsme se rozhodli koncerty nerušit a ještě jednou se pokusit nalézt nové termíny. Třináct posledních koncertů pro vás tedy v pražské Lucerně odehrajeme v květnu 2021,“ stojí na stránkách Spirituálu s tím, že přesná data brzy zveřejní.

Podobné starosti měli i kluci z UDG, kteří svůj původně březnový koncert k 20 letům kapely na scéně přeložili na konec září. Ovšem ani to se nepovede a UDG mají velkou show ve Foru Karlín předvést až příští rok v březnu. Není třeba dodávat, že to nejen nebude jubilejní tisící koncert, který už mezitím skupina dávno odehrála, ale ani to už nebude 20 let na scéně. Skoro mi to připomíná, který mi v týdnu přišel a zval na jednu akci slovy: Jubilejní 31. ročník… Ostatně i olympijské hry přeložené na příští rok budou pořád nést název Tokio 2020. Už se totiž za všechny materiály dalo tolik peněz, že platit vedle obřích ztrát ještě všechno znovu kvůli jinému letopočtu je zbytečné.

Někomu se ale už podruhé své vystoupení odkládat nechtělo. A tak třeba Paulie Garand svůj koncert k 10 letům na scéně v Lucerna Music Baru 10. září odehraje, byť před lidmi s rouškami. Hned následující dva dny si Tři sestry připomenou 35 let existence na tradiční oslavě v Braníku. A také kapela Harlej brzy vyrazí na své turné po větších open air scénách a později halách ke čtvrtstoletí na scéně. To zakončí ve Foru Karlín, kde se o několik dní dříve představí u příležitosti oslav své třicítky také uskupení Krucipüsk. I oni si měli původní oslavy užít už na jaře.

Vstupenky sice za přeložené koncerty zůstávají lidem v platnosti na nové termíny, ale kolik už jich člověk z letoška má schovaných? A bude vůbec na jaře už situace ohledně koronaviru lepší, aby se mohly konat zase akce o větším počtu lidí a bez omezení jako dřív? Nedávno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že roušky budou povinné na mnoha místech až do konce března. Tak snad nebude muset Jiří Tichota se Spirituálem odkládat své rozlučkové koncerty tak dlouho, až by se dočkali dalšího jubilea.