Podzimní akce jsou jako věštění z křišťálové koule

Nejasnosti kolem nařízení, co se kvůli pandemii koronaviru smí a nesmí, případně kdy, s kým a za jakých podmínek, se množí dál. A různými úpravami trpí znovu především zábava, tedy kultura a sport, potažmo kluby a bary, kde se dá hudba také konzumovat.

Nevšední cestou zareagovala na nejasné zítřky například kapela Chinaski, která oznámila adventní turné místo do hal či klubů na venkovní prostranství. Foto: Tomáš Beran

Pojďme si shrnout některé výroky klíčových osob z posledních dnů. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová v rozhovor pro Právo řekla, že jedna z možností, jak ještě zpřísnit opatření, je stáhnout produkci huby v restauracích na menší decibely, aby se lidé slyšeli bez křičení. Další variantou je omezit počet osob na hromadných akcích. Zároveň ale Rážová připustila, že z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, ohniska nemoci covid-19 prakticky nejsou. Ano, kluby a bary musí zavřít do půlnoci. A ačkoliv se hodně lidí posmívá tomu, že koronavirus přece neútočí až po půlnoci, lze to vzhledem k ohnisku v jednom pražském baru z léta pochopit.

Podle Rážové jsou tak koncerty za dodržování určitých opatření v pohodě. Uběhlo jen pár dní a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pronesl v Otázkách Václava Moravce, že při šíření nákazy dominuje vzdušný přenos na krátkou vzdálenost. Jako příklad uvedl zpěv lidí vedle sebe. Což se na koncertech děje docela běžně. Ono, jít na vystoupení své oblíbené kapely a v tichosti v rozestupech a nehnutě si vyslechnout produkci a pak jít poslušně domů asi úplně nejde. To by nebavilo kapelu, ani publikum.

Včera už ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že vzhledem k vyšším počtům nakažených v posledních dnech se dají očekávat některá přísnější opatření, například by se týkalo hromadných akcí, tedy opět různých koncertů a festivalů. Už před pár týdny jsem zde psal, že několik kapel přeložilo na příští rok i vystoupení, která už odkládaly z jara na podzim. A některých velkých akcí naplánovaných do konce roku se zrušení či přesunutí zřejmě bude ještě týkat. Zajímavé je také to, že když už to vypadalo, že budou moct na festivaly dorazit i zahraniční interpreti, musela se na poslední chvíli jejich účast, třeba těch z Německa, rušit. To si zažili například o víkendu pořadatelé United Islands.

Nevšední cestou zareagovala na nejasné zítřky například kapela Chinaski, která oznámila adventní turné místo do hal či klubů na venkovní prostranství. Detaily upřesní zítra. „Ahoj chuligáni, celé léto jsme vám hráli pod širým nebem a tak se nám to zalíbilo, že jsme se rozhodli v tom pokračovat i před Vánoci,“ stojí v prohlášení kapely. Inu, podzim bude ještě zajímavý. Nikdo neví, co se stane v dalších týdnech a vlastně ani dnech. Zatím to je otázka pro věštce. A pokud to nepůjde jinak, budeme na koncerty chodit ven i za situací, že slovy jedné písně Chinaski: Venku je na nule!